Zamknij

Szczepienie dzieci w wieku 12-16 lat: jest decyzja EMA

28.05.2021 16:50
Szczepionka Pfizer
fot. Shutterstock

To już oficjalne. Europejska Agencja Leków zatwierdziła dziś szczepionkę przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku 12-16 lat. To szczepionka firmy Pfizer, którą od grudnia 2020 roku są szczepieni pełnoletni Polacy, a od niedawna również osoby w wieku 16+.

Europejska Agencja Leków zatwierdziła w piątek szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To pierwsza szczepionka, która uzyskała zielone światło dla dzieci w UE.

- Zgodnie z przewidywaniami Komitet ds. Leków EMA zatwierdził dziś stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech u nastolatków w wieku od 12 do 15 lat – powiedział dziennikarzom Marco Cavaleri, szef strategii szczepień w EMA.

Czy szczepionka jest bezpieczna dla osób w wieku 12-16 lat?

Najnowsze badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień wśród najmłodszych.

- Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat została potwierdzona w badaniu klinicznym – stwierdza na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Zdaniem dr Grzesiowskiego jest to ''ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka''.

Specjalista powołuje się na badania opublikowane przez ''New England Journal od Medicine''. Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność oraz korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule ''Safety, Immunogenicity, and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents''. Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

Źródło: PAP