Zamknij

Szczepienia zalecane na wypadek jesiennej fali pandemii

27.05.2020 13:43

Szczepionki przeciw COVID-19 wciąż nie ma, ale są szczepienia, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19 przed ewentualną drugą, jesienną falą pandemii. Dowiedz się więcej.

Szczepienia zalecane w trakcie pandemii
fot. Shutterstock

Nad szczepionką przeciw COVID-19 pracuje około 100 zespołów naukowców na świecie, ale lekarze przekonują, że choć prace postępują ekspresowo, to na szczepionkę nie ma co liczyć w 2020 roku.

Eksperci, którzy wzięli udział w konferencji PAP "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa?", zwrócili jednak uwagę na fakt, że są dostępne szczepienia, z których warto skorzystać, żeby uniknąć obciążenia organizmu chorobami, a także zmniejszyć ryzyko hospitalizacji w trakcie pandemii, która naraża nas na kontakt z wirusem.

Szczepienia zalecane w trakcie pandemii to w szczególności:

  • grypa u dorosłych i u dzieci,
  • pneumokoki u dorosłych i u dzieci,
  • krztusiec u kobiet w ciąży,
  • rotawirus u dzieci.

- Szczepienie przeciw grypie nie chroni nas przed koronawirusem, ale będziemy mieli lepsze wejście w sezon covidowy - przekonywał dr Paweł Grzesiowski.

Wyjaśnił również, że szczepienie przeciw pneumokokom warto wykonać nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych, ponieważ chroni ono przed zakażeniami bakteryjnymi po infekcjach wirusowych, co w trakcie pandemii koronawirusa jest szczególnie istotne dla osób z grup ryzyka: w wieku 60+ i z chorobami przewlekłymi.

Prof. Ernest Kuchar przypomniał o rotawirusie u dzieci, którego szczyt zachorowań zbiega się z grypą, a teraz, być może, także z COVID-19. Sprawa jest o tyle pilna, że szczepienia rotawirusowe powinny być rozpoczęte do 12. tygodnia życia i zakończone przed 24. tygodniem życia. Warto dodać, że w 2018 roku ostra biegunka rotawirusowa stanowiła pierwszą przyczynę hospitalizacji dzieci w wieku 0-4 lata, z tego powodu do szpitala trafiło prawie 18,5 tys. dzieci. Dla porównania: w tym okresie z powodu grypy hospitalizowano 9231 dzieci.

Natomiast dr n. med. Ilona Małecka podkreśliła istotną rolę szczepień w trakcie ciąży. Kobiety ciężarne powinny zaszczepić się na grypę, i to niezależnie od trymestru ciąży, jak również na krztusiec, żeby chronić noworodka w pierwszych tygodniach życia, ponieważ przeciwciała przechodzą przez łożysko. "Kobieta w dużej mierze szczepi się dla swojego dziecka" - podkreślała dr Ilona Małecka w trakcie konferencji.

Na pytanie, czy jest możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw grypie, żeby zmniejszyć chaos związany z kumulacją infekcji na jesieni, odpowiedział Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii:

- Grypa jest w kalendarzu w ramach zalecanych szczepień. Wiele samorządów organizuje szczepienia dla osób starszych i wtedy odsetek osób zaszczepionych jest wyższy niż w populacji ogólnej, gdzie wynosi 3 proc. Wprowadzenie jakiejkolwiek szczepionki do obowiązkowego kalendarza szczepień stanowi kompromis pomiędzy tym, co możemy wprowadzić, czy są na to finanse, a tym, co jest zalecane. Do rozważenia, czy jest to możliwe. Zależy od szczegółowych ustaleń na poziomie ministerialnym - powiedziała dr hab. n.med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, prof. NIZP-PZH, podczas konferencji "Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa?".

Eksperci zapewniają, że wizyty w punkcie szczepień są bezpieczne. Obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja pacjentów, dzięki czemu nie ma kolejek. Pacjent zgłasza się na konkretną godzinę.