Zamknij

Szczepienia w Polsce i w Ukrainie: różnice. LISTA szczepień ochronnych

29.03.2022
Aktualizacja: 29.03.2022 11:30

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło akcję darmowych szczepień dla dzieci z Ukrainy, by uzupełnić różnice lub zaszczepić dzieci, które z powodu wojny nie mogły przyjąć szczepionek zgodnie z kalendarzem. Sprawdź, czym różnią się polskie i ukraińskie kalendarze szczepień. Zobacz LISTĘ darmowych szczepień ochronnych dla dzieci z Ukrainy.   

Szczepienie dzieci
fot. Shutterstock
  1. Obowiązkowe szczepienia dla dzieci z Ukrainy
  2. Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci z Ukrainy

Ukraiński Kalendarz Szczepień dzieci w dużym stopniu pokrywa się z polskim.

Na Ukrainie obowiązkowe są szczepienia dzieci przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gruźlicy, polio, błonicy, krztuścowi, tężcowi, odrze, śwince, różyczce i zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (Hib).

Polski kalendarz szczepień obejmuje dodatkowo szczepienia przeciw pneumokokom i rotawirusom.

Istotną różnicą jest także schemat szczepień przeciw poliomyelitis (polio, nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina). W Ukrainie obejmuje on podanie 6 dawek szczepionki. Stosowana jest inaktywowana (zabita) szczepionka podawana we wstrzyknięciu (IPV) oraz żywa doustna szczepionka przeciw poliomyelitis (OPV). Pierwsze dwie dawki podawane w 2 i 4 miesiącu życia realizowane są szczepionką inaktywowaną, kolejne 4 dawki podawane w 6 m.ż., 16-18 m.ż., 6 r.ż. i 14 r.ż. realizowane są szczepionką doustną OPV. W Polsce od kwietnia 2016 r. stosuje się tylko szczepionkę inaktywowaną (IPV).

Ministerstwo zdrowia uruchomiło specjalny program darmowych szczepień ochronnych dla dzieci z Ukrainy, które przekroczyły granicę Polski z powodu wojny. Program ma na celu uzupełnienie różnic w szczepieniach oraz zaszczepienie dzieci, które z powodu konfliktu zbrojnego nie mogły przyjąć szczepionek zgodnie z kalendarzem.

Obowiązkowe szczepienia dla dzieci z Ukrainy

Obowiązek szczepień (według obowiązującego w Polsce kalendarza) obejmie wszystkie osoby do 19 roku życia, które będą przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż trzy miesiące.

O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO na 2022 rok, w tym o terminach szczepień decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem.

Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci z Ukrainy

 Ministerstwo zdrowia informuje, że obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na: odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis (polio), WZW B, COVID-19.

Źródło: gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl