W aptekach będzie można zaszczepić się przeciwko grypie?

Monika Piorun
18.09.2018 11:51
Apteka, szczepienia przeciwko grypie, aptekarz, farmaceuta, farmacja
fot. Shutterstock

Szczepienia przeciwko grypie mogą być wkrótce łatwiej dostępne dla pacjentów. Zamiast czekać na nie w długich kolejkach w przychodniach lekarskich, specjalnie przeszkolony personel będzie mógł je wykonać także w zwykłych aptekach. Rozważane jest także zwiększenie uprawnień pielęgniarek, które będą mogły wypisywać na nie recepty i przeprowadzać badania kwalifikujące do szczepienia. Przeciwna temu jest jednak Naczelna Rada Lekarska.

Farmaceuci będą szczepić pacjentów przeciwko grypie w aptekach?

Za takim rozwiązaniem opowiedział się marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas debaty Flu Forum 2018, zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Polityk, który z wykształcenia jest chirurgiem, wyjaśnił, że nie obawia się nadania farmaceutom uprawnień do tego, by mogli szczepić przeciwko grypie pacjentów w aptekach. Ze względu na to, że tego typu szczepienia mają inny charakter niż te, które podaje się np. noworodkom, nie powinno być zastrzeżeń do kwestii związanych z bezpieczeństwem osób, które chcą się zaszczepić. Jego zdaniem zmiany o charakterze systemowym są niezbędne do tego, by poprawić statystyki dotyczące działań profilaktycznych przeciwko grypie. Podobne rozwiązania wprowadziło już kilka europejskich krajów. 

Szczepienia w... aptekach zamiast kolejek w przychodniach

Zgodnie z nowym pomysłem w specjalnie wydzielonych miejscach w aptekach personel (po odpowiednim szkoleniu) będzie mógł szczepić przeciwko grypie pacjentów, którzy wybiorą taką opcję zamiast standardowego czekania w kolejkach na szczepienie w przychodniach.

Resort zdrowia rozważa także inne opcje, które mogą ułatwić dostęp do szczepionek. Wiceminister Marcin Czech zapowiedział, że recepty na szczepionki przeciwko grypie najprawdopodobniej będą mogli wypisywać nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, które będą mogły także wykonywać badania kwalifikujące do szczepień.

Naczelna Rada Lekarska nie chce, by można było się szczepić w aptekach

Takie rozwiązanie nie jest jednak pozytywnie oceniane przez Naczelną Radę Lekarską, która oświadczyła, że "apteki nie są podmiotami leczniczymi", zaś "farmaceutom brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych w zakresie badania pacjenta i wykonywania procedur medycznych":

Naczelna Rada Lekarska wyraża głębokie zaniepokojenie przedstawioną koncepcją wprowadzenia zasad nadawania uprawnień do kwalifikacji i wykonywania wybranych szczepień ochronnych farmaceutom. 

W ocenie samorządu lekarskiego, proponowane rozwiązanie, które zostało uzasadnione potrzebą odciążenia systemu ochrony zdrowia, jest zbyt daleko idące.

Farmaceuci, jako grupa zawodowa nie mają kwalifikacji zawodowych w zakresie badania pacjenta i wykonywania procedur medycznych, a apteki nie są podmiotami leczniczymi. Należy wyraźnie podkreślić, że badanie pacjenta, kwalifikacja do szczepienia i wykonanie szczepienia jest uprawnieniem lekarza.

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, by w aptekach można było się szczepić przeciwko grypie?

Liczba głosów:

Seniorzy po raz pierwszy dostaną szczepionki przeciwko grypie za pół ceny

W tym roku po raz pierwszy seniorzy powyżej 65. roku życia będą mogli korzystać z tańszych szczepionek przeciwko grypie. W ich przypadku będzie obowiązywała 50-procentowa refundacja kosztu szczepionki.

Od września 2017 roku w Polsce aż 47 osób zmarło z powodu grypy. Zarejestrowano zaś ponad 5 mln zachorowań na grypę.

Do aptek trafiły już nowe szczepionki przeciwko grypie, które zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, w naszej części świata powinny zawierać:

w przypadku szczepionek trójwalentnych przeciwko grypie:                                                                                                     

  • A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny
  • A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) - wirus podobny
  • B/Colorado/06/2017 - wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)

zaś w szczepionkach czterowalentnych dodatkowo:

  • B/Phuket/3073/2013 - wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage)

Skuteczność szczepień przeciwko grypie w przypadku seniorów szacowana jest na około 79 proc. Ta grupa narażona jest na aż 202 razy większe ryzyko śmiertelności z powodu infekcji grypowych – za względu na wiek i obciążenie chorobami przewlekłymi.

PrzeczytajKardiolog ostrzega – grypa 6-krotnie zwiększa ryzyko zawału. Dla serca jest gorsza niż otyłość!

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Flu Forum 2018/Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy/Naczelna Rada Lekarska

_________

zdrowie.radiozet.pl/π