Zamknij

Szczepienia przeciw COVID-19 za granicą. Czy są ważne w Polsce?

04.10.2021
Aktualizacja: 05.10.2021 09:28
PATRICK T. FALLON/AFP/East News
fot. PATRICK T. FALLON/AFP/East News

Czy szczepienia przeciw COVID-19 wykonane za granicą są w Polsce ważne? Co zrobić, by ''zarejestrować'' cykl szczepień w Polsce? Wyjaśniamy, jak wygląda ta procedura.

  1. Dla kogo trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 30 września 2021 roku każdy obywatel Polski lub cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki), szczepionką dopuszczoną do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień, w celu wprowadzenia do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie, szczepienia dokonanego za granicą.

Na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji poświadczającej przyjęcie szczepienia poza granicami kraju oraz po realizacji pełnego cyklu szczepienia, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC), który będzie można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnych "mObywatel" i "mojeIKP" lub poprosić o wydrukowanie UCC z aplikacji gabinetowej podczas wizyty w punkcie szczepień.

Warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie jest dostarczenie do punktu szczepień następujących dokumentów:

  1. Oryginału wraz z kopią dokumentu (certyfikat/zaświadczenie) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego ze wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia.
  2. Tłumaczenia na język polski dokumentu, o którym mowa w pkt 1 przez tłumacza przysięgłego.
  3. Oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgoda na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Trzecią, kolejną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 mogą przyjąć osoby po 50. roku życia, pracownicy sektora medycznego, studenci/uczniowie, którzy mają na co dzień kontakt z chorymi, a także osoby z deficytami odporności.

Skierowanie na kolejne szczepienie jest wystawiane automatycznie, ale warunkiem jest udokumentowane w IKP szczepienie dwoma dawkami szczepionki Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub jedną dawką szczepionki Johnson&Johnson.

Źródło: PAP; Ministerstwo Zdrowia