Zamknij

Szczepienia przeciw COVID-19: kwestionariusz można wypełnić online

28.05.2021
Aktualizacja: 28.05.2021 16:50
Szczepienie COVID-19 kwestionariusz online
fot. Shutterstock

Nie musisz już drukować kwestionariusza i wypełniać go przed szczepieniem w domu lub w punkcie szczepień. Teraz można go wypełnić online i wysłać do punktu szczepień. Jest jednak jeden warunek.

Kwestionariusz (ankieta) jest dostępny online, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Nie trzeba go drukować, wystarczy wypełnić i wysłać do punktu szczepień. Każdy pacjent zgłaszający się na szczepienie przeciwko COVID-19 musi dostarczyć lekarzowi lub medykowi wypełniony kwestionariusz badania przesiewowego – na jego podstawie następuje bowiem kwalifikacja do szczepienia.Tak samo jak kwestionariusz w wersji papierowej ankieta dostępna online zawiera pytania o stan zdrowia, choroby przewlekłe, przebyte infekcje, w tym COVID-19, a także objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Kwestionariusza nie można wypełnić za swoje niepełnoletnie dziecko (w przypadku szczepienia 16- i 17-latków).

Kwestionariusz online można wypełnić najwcześniej 24 godziny przed planowanym szczepieniem. Jeśli zrobisz to wcześniej, nie będzie on ważny.

– To rozwiązanie rekomendowane dla osób zdrowych, które nie mają chorób przewlekłych. Przyspiesza procedurę szczepienia, jest wygodne dla pacjentów, nie ma potrzeby uzupełniania dokumentacji w punkcie szczepień – podkreślił dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek.

Jak wypełnić kwestionariusz online?

Aby wypełnić kwestionariusz należy wejść na stronę www.pacjent.gov.pl. A następnie:

  1. zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta .
  2. wejść w zakładkę „Profilaktyka” – kwestionariusz będzie widoczny po prawej stronie
  3. wypełnić kwestionariusz, potwierdzić (wraz ze zgodą na szczepienie), a następnie podpisać elektronicznie.

Ważne, aby kwestionariusz wraz ze zgodą na szczepienie potwierdzić i podpisać za pomocą profilu zaufanego lub innego certyfikatu, m.in. podpisem kwalifikowanym lub e-dowodem. Podpisanie jest równoznaczne z przesłaniem kwestionariusza. Dopiero wtedy punkt szczepień ma dostęp do wypełnionego formularza.Jeżeli pacjent, wypełniając kwestionariusz, potwierdzi, że ma objawy COVID-19 lub jest ozdrowieńcem (czyli odpowie „tak” na jedno z pierwszych siedmiu pytań), to nie będzie mógł zatwierdzić kwestionariusza i wysłać go online.

Jakie dolegliwości trzeba omówić z lekarzem przed szczepieniem?

Odpowiedzi udzielone w kwestionariuszu są podstawa kwalifikacji do szczepienia przez lekarza lub inny personel medyczny. W przypadku wątpliwości warto porozmawiać przed szczepieniem z medykiem obecnym w punkcie szczepień. Warto to zrobić zwłaszcza w przypadku:

  • ciężkiej reakcji alergicznej lub problemach z oddychaniem po jakimkolwiek szczepieniu
  • omdlenia po zastrzyku
  • jakiekolwiek choroby w chwili szczepienia
  • przyjmowania leków przeciwzakrzepowych
  • osłabienia układu immunologicznego w wyniku choroby, np. zakażenia wirusem HIV
  • przyjmowania leków (np. kortykosteroidów) wpływających na odporność i leków immunosupresyjnych.

Szczepienie nie może być zrealizowane w przypadku ciężkiej choroby przebiegającej z gorączką lub ostrej infekcji. Natomiast łagodna infekcja i/lub niewielka gorączka nie jest powodem do przesunięcia terminu szczepienia – w takim wypadku pacjent zostanie zaszczepiony.

Źródło: Pacjent.gov.pl / PAP