Zamknij

Wierni rzadziej szczepili się przeciw covid po rozmowie z księdzem

30.09.2022 10:11

Wierni, którzy szukali informacji na temat szczepień przeciwko COVID-19 u swoich przywódców religijnych, byli znacznie mniej skłonni do zaszczepienia się od wiernych, którzy szukali na ten temat informacji u lekarzy - wynika z badań naukowców z Wirginii.

Ewangelicy
fot. Shutterstock

Badacze z Uniwersytetu Virginia Commonwealth prześledzili nastroje odnośnie szczepionki przeciwko COVID-19 wśród ewangelików. Naukowcy zapytali uczestników badania m.in. o to, czy informacja, że ksiądz zaszczepił się przeciwko COVID-19 albo gdyby ksiądz zachęcał do szczepień z ambony, miałaby wpływ na ich decyzję. Odpowiedzi w dużej mierze były twierdzące.

Wiara a szczepienia

"Ewangelicy to jedna z najbardziej niezdecydowanych grup w kwestii szczepień przeciwko COVID-19. Kontakt z medykami i klerykami ma w ich przypadku kluczowe znaczenie" - zauważyła prof. Jeanine Guidry z College of Humanities and Sciences.

Naukowcy podkreślają, że celem ich badania było zrozumienie przekonań na temat szczepionek i zidentyfikowanie barier, żeby w przyszłości poprawić wyniki dotyczące szczepień w tej grupie. Zdaniem uczonych zaangażowanie duchownych w kampanię informacyjną na temat szczepień może przyczynić się do poprawy wiedzy w tym zakresie.

"Mam nadzieję, że pomoże nam to nie tylko poprawić zaufanie do szczepionek przeciwko COVID, ale i do szczepień w ogóle. Możemy rozszerzyć wnioski na szczepionkę przeciw grypie, szczepionkę HPV, szczepionkę MMR czy kolejną szczepionkę pandemiczną” - powiedziała prof. Guidry.

Badanie pt. "Between Healthcare Practitioners and Clergy: Evangelicals and COVID-19 Vaccine Hesitancy" ukaże się w International Journal of Environmental Research and Public Health.

Źródło: medicalxpress.com