Zamknij

Szczepienia przeciw COVID-19 a opalanie. Po szczepieniu można się opalać?

29.06.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:19
PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER
fot. PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Czy po szczepieniu przeciw COVID-19 można się opalać? Sprawa nie jest oczywista. Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku wyjaśnia, czy tuż po szczepieniu należy się oszczędzać i zrezygnować z wakacyjnych aktywności.

  1. Opalanie po szczepieniu przeciw COVID-19: dozwolone czy zakazane?
  2. Aktywność po szczepieniu przeciw COVID-19: dlaczego warto się oszczędzać?

Opalanie po szczepieniu przeciw COVID-19: dozwolone czy zakazane?

- Po szczepieniu przeciw COVID-19 zrezygnujemy na 1-2 dni z opalania na plaży, pływania w morzu czy jeziorze oraz intensywnych wycieczek rowerowych - powiedziała w rozmowie z  Polską Agencją Prasową prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

To jednak nie wszystko. Specjalista zaleca, by ograniczyć też inne wakacyjne aktywności:

- Unikajmy przez 1-2 dni intensywnego wysiłku fizycznego. Nie rzucajmy się od razu na 30-kilometrową wycieczkę rowerem. Odpuśćmy na chwilę opalanie oraz pływanie w jeziorze czy morzu. Po prostu poleniuchujmy w zaciszu domowym - powiedziała PAP prof. Zajkowska.

Przestrzegła także przed spożywaniem alkoholu po szczepieniu:

- Jego picie odwadnia, więc zrezygnujmy z niego po przyjęciu szczepionki. Tylko wyjdzie nam to na zdrowie - stwierdziła prof. Zajkowska.

Aktywność po szczepieniu przeciw COVID-19: dlaczego warto się oszczędzać?

Chodzi o to, aby móc tego samego i następnego dnia zidentyfikować możliwe odczyny poszczepienne.

- Gdy zleją się nam one z zakwasami, bądź gorączka z udarem słonecznym, to nie będziemy wiedzieli jak zareagować. Trzeba po prostu na moment stać się bardziej czujnym, aby takie możliwe skutki uboczne szczepienia wyłapać i zareagować np. zbijając temperaturę. Zawsze jestem zwolenniczką zdrowego rozsądku w naszym życiu. Ten po szczepieniu także jest niezwykle potrzebny - wyjaśniła prof. Joanna Zajkowska.

Źródło: PAP