Zamknij

Szczepienia obowiązkowe, ale nie przymusowe. Co to oznacza?

08.12.2021
Aktualizacja: 08.12.2021 13:20
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Szczepienia przeciw COVID-19 mają być w Polsce obowiązkowe dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych, ale nie będą przymusowe. Wiele osób ma problem ze zrozumieniem, czym różnią się te dwa pojęcia. Internauci pytają: ''trzeba się szczepić, czy nie?''. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Zdrowia. Publikujemy wyjaśnienie zagadki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek, że od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

ZOBACZ:  Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia. Co się zmieni? 

To stwierdzenie wywołało falę pytań: czy obowiązek szczepień oznacza, że będą one przymusowe? Czy za brak szczepień przeciw COVID-19 będą grozić kary? Zasady  wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19: obowiązek, a nie przymus

- Szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych będą obowiązkowe, a nie przymusowe. Obowiązek jest terminem ściśle prawnym. Nie ma w naszej formule prawnej przymusowego szczepienia – powiedział w Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Przymus polegałby na tym, że chodzilibyśmy – mówiąc kolokwialnie – od domu do domu i przymuszali ludzi do szczepień. Nie, jest obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami – podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Dlaczego obowiązek szczepień będzie obowiązywał dopiero od 1 marca?

Andrusiewicz wyjaśnił: ''Musimy dać z wyprzedzeniem czas osobom, które będą objęte obowiązkowością szczepień (...), żeby 1 marca weszły do podmiotów medycznych, do wszelkiego rodzaju służb już jako osoby zaszczepione".

Oznacza to, że osoby objęte obowiązkiem szczepień powinny być w pełni zaszczepione w dniu 1 marca, czyli muszą zaszczepić się wcześniej.

Termin ten jest ostateczny dla służb medycznych. Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia: "W przypadku służb mundurowych i nauczycieli ten termin ostateczny, który powinien jednak oscylować w okolicach 1 marca, jest obecnie ustalany na szczeblu ministerialnym z pozostałymi resortami odpowiedzialnymi za każdą z tych służb czy też za grono nauczycielskie".

Źródło: PAP/Agata Zbieg