Zamknij

Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u nastolatków

13.04.2021 10:06
Pfizer dla dzieci
fot. Shutterstock

Badania dowiodły, że szczepionka Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 jest skuteczna u nastolatków w wieku 12-16 lat. Do tej pory szczepionka była dopuszczona do stosowania u osób powyżej 16. roku życia. O skuteczności szczepionki poinformował też prof. Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Badania przeprowadzone u dzieci w wieku od 12 do 16 lat wykazały, iż dzięki szczepieniu preparatem Pfizer/BioNTech pojawia się w tej grupie wiekowej silna reakcja systemu odpornościowego, która uodpornia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Amerykański koncern i jego niemiecki partner poinformowały już pod koniec marca, że ich szczepionka jest bezpieczna i skuteczna wśród osób w wieku 12-16 lat. W najbliższym czasie firmy wystąpią o dopuszczenie jej na rynek amerykański oraz europejski.

Wiadomość o skuteczności szczepionki Pfizera u nastolatków przekazał prof. Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, informując: - Badania kliniczne III fazy pokazują, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer jest w 100 proc. skuteczna u dzieci w wieku 12-15 lat. Na Twitterze zamieścił też link z komentarzem na temat szczepionki: "Badania kliniczne III fazy: szczepionka p/#COVID-19 Pfizer jest w 100 proc. skuteczna w ochronie przed infekcją dzieci w wieku 12-15 lat".

W badaniu klinicznym wzięło udział 2 260 amerykańskich nastolatków w wieku 12-15 lat. W grupie dzieci, które otrzymały pełne szczepienie Pfizerem, nie stwierdzono żadnego zachorowania na COVID-19. W grupie, której podano placebo, odnotowano 18 infekcji koronawirusem.

Albert Bourla, dyrektor wykonawczy Pfizera, wyraził w oświadczeniu nadzieję, że uda się rozpocząć szczepienia młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Koncern ma wystąpić do amerykańskiej Agenci Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie szczepionki do powszechnego użycia w trybie przyśpieszonym. O zgodę na stosowanie szczepionki u dzieci firma ta wystąpi również wkrótce do Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Swoje szczepionki u młodszych nastolatków testuje także firma Moderna oraz AstraZeneca. Rezultaty ich badań spodziewane są już niebawem. Pfizer i Moderna rozpoczęły też niedawno badania skuteczności i bezpieczeństwa swoich szczepionek u młodszych dzieci – poniżej 12. roku życia. Pfizer zapowiedział, że badania kliniczne z użyciem szczepionki przeciwko COVID-19 będą obejmowały coraz młodsze dzieci. W dalszej kolejności będą badane dzieci od 2. do 5. roku życia, a następnie od szóstego miesiąca do piątego roku życia. Podobne badania prowadzone są przez innych producentów szczepionek, AstraZenekę oraz Modernę. Robi to również chiński producent szczepionki Sinovac.

Źródło: AFP/Onet/PAP