Zamknij

MZ: darmowe szczepienia na COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy

25.02.2022 13:45

W związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy i wzmożonym przekraczaniem granicy, minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził możliwość szczepienia przeciw COVID-19 dla cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Bezpłatne szczepienia na COVID-19 dla Ukraińców
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że Ukraińcy przybywający z terenów objętych wojną otrzymają w Polsce darmową pomoc medyczną. MZ podał na Twitterze, że „możliwość dostępu będzie również zagwarantowana w przypadku testowania w kierunku COVID-19”. Obywatele Ukrainy mogą też bezpłatnie zaszczepić się przeciwko COVID-19 w ramach NFZ.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców

– Obejmujemy obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przybywają do naszego kraju, możliwie najszerszą opieką. [..] Każdy chętny, kto dotychczas nie skorzystał ze szczepienia, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów – powiedział PAP szef resortu zdrowia.

Kwestionariusze przed szczepienie są już dostępne w ukraińskiej wersji językowej. – Zachęcam do skorzystania ze szczepień. Po to, by objęły one jak najszersze grono osób, przygotowaliśmy kwestionariusze w wersji ukraińskiej. Dzieciom zapewniamy przed szczepieniem ocenę stanu zdrowia przez lekarza – pokreślił minister.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, może to być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Placówki zajmujące się szczepieniami zostały poinformowane o sposobie wystawiania e-skierowań w aplikacji gabinet.gov.pl.

Zbiórka na rzecz ofiar wojny na Ukrainie prowadzona przez Fundację Radia ZET. Pomóż ofiarom wojny na Ukrainie.

Jakie szczepionki otrzymają uchodźcy z Ukrainy?

Resort wskazał, że rekomendowaną szczepionką jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen Johnson&Johnson dla osób powyżej 18. roku życia. Ministerstwo zaznaczyło, że w rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W przypadku szczepień dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia będą stosowane szczepionki mRNA.

Już w czwartek polski rząd zwolnił osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym z odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Sprawdź, jak wygląda sytuacja na Ukrainie: Wojna na Ukrainie na żywo - najnowsze wiadomości

Źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl