Zamknij

Szczepienia na COVID-19 co pół roku? Twórca szczepionki: tak się nie da

05.01.2022 10:53
Czwarta dawka szczepionki na COVID-19?
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Najpierw dwie dawki, potem trzecia, przypominająca. Teraz nie tylko mówi się już o czwartej dawce, ale nawet jedno z państw zaczęło już ją podawać swoim obywatelom, na razie pilotażowo. Tymczasem jeden z twórców szczepionki AstraZeneca uważa, że szczepienie całego świata na COVID-19 co pół roku nie ma sensu.

Andrew Pollard, jeden z twórców szczepionki na koronawirusa opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca, powiedział, że próba szczepienia całej populacji świata co pół roku jest niewykonalna i zamiast podawać kolejne dawki wszystkim powyżej 12. roku życia należy skoncentrować się na szczególnie zagrożonych osobach.

Czwarta dawka niepotrzebna?

– Nie możemy co pół roku szczepić planety na COVID-19 – podkreślił naukowiec w wywiadzie dla dziennika „The Telegraph”. Pollard dodał, że potrzeba więcej danych, aby ustalić „czy, kiedy i jak często będą potrzebowali dodatkowej dawki ci, którzy są zagrożeni”.

Uznał, że nie wiadomo jeszcze, czy naprawdę potrzebna jest czwarta dawka szczepionki, oraz że powinno się podjąć decyzję o takiej kampanii szczepień dopiero po kolejnych badaniach.

Zobacz też: Izrael rozpoczyna podawanie czwartej dawki szczepionki

Pilotażowe szczepienia w Izraelu

Tymczasem Izrael rozpoczął już szczepienia czwartą dawką, którą od 3 stycznia mogą otrzymać w tym kraju wszyscy pracownicy służby zdrowia i osoby powyżej 60. roku życia. Także nowy minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach zapowiedział pod koniec grudnia, że Niemcy „będą potrzebowali czwartej dawki szczepionki” – przypomina Reuters.

Natomiast rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział w Programie I Polskiego Radia, że nie ma obecnie rekomendacji Rady Medycznej w sprawie zastosowania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Brytyjski naukowiec Andrew Pollard powiedział jednak w wywiadzie ważną rzecz o pandemii koronawirusa: że „najgorsze jest już za nami” i aby wyjść na prostą, świat „musi tylko przebrnąć przez zimę”. Czyli jest nadzieja?

Źródło: PAP