Zamknij

Dzieci mają mniej odczynów niepożądanych po szczepieniu na COVID-19 niż dorośli

25.08.2021 14:48
Szczepienia młodzieży przeciw COVID-19
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Minister zdrowia zapewnia, że szczepionki przeciwko COVID-19, którymi szczepione są w Polsce dzieci, przeszły badania kliniczne i są bezpieczne. Okazuje się też, że u szczepionych dzieci jest mniej odczynów niepożądanych niż u dorosłych.

Wszystkie szczepienia, które oferujemy dzieciom, były badane klinicznie w tej grupie wiekowej u ponad 2,5 tys. dzieci – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy niż u dorosłych. W Polsce dzieci powyżej 12. roku życia są szczepione preparatami przecie COVID-19 firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Szczepienia, czyli przygotowania do nowego roku szkolnego

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie minister Niedzielski powiedział, że „najważniejszym instrumentem przygotowań do nowego roku szkolnego są szczepienia zarówno dorosłych, jak i dzieci”. – Dają nam one najbardziej realną tarczę, od której koronawirus może się odbić – dodał.

Minister zapewniał też o bezpieczeństwie szczepień. – Wszystkie szczepienia, które oferujemy dzieciom, są zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Każdy z tych preparatów, który jest dopuszczany dla dzieci od 12. roku, a są nimi Pfizer/BioNTech i Moderna, przeszedł nie tylko ogólne badanie, ale był badany klinicznie w tej grupie wiekowej u ponad 2,5 tys. dzieci. To były badania, która potwierdziły jednoznacznie, że szczepienie jest bezpieczne – zapewnił minister zdrowia. Zwrócił jednocześnie uwagę, że „odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy niż u dorosłych". – Opierajmy swoje decyzje na rzetelnej wiedzy, na zweryfikowanych badaniach naukowych, na dowodach – zaapelował szef resortu zdrowia.

Niedzielski zaznaczył też, że „wszystkie badania, które przestawiają producenci, są weryfikowane przez Europejską Agencję Leków, ale również my w kraju prowadzimy nasze własne badania w kontekście utrzymywania się przeciwciał po podaniu szczepionek”.

Niedzielski: na bieżąco identyfikujemy warianty koronawirusa

Szef resortu zdrowia mówił też, że ministerstwo przygotowano odpowiednią infrastrukturę związaną z leczeniem. – Doszliśmy do zaawansowanych metod badania wirusa, które pozwalają identyfikować na bieżąco, z jakim wariantem, z jaką mutacją mamy do czynienia. W tej chwili wariant Delta jest już wariantem absolutnie dominującym w ponad 95 proc. badań – powiedział Niedzielski.

Minister podkreślił, że Polska jest przygotowana na wszystkie scenariusze, nie tylko te optymistyczne, ale także na czarne. Wskazał, że „obecne dzienne liczby zachorowań powodują, że rząd nie myśli jeszcze o przyśpieszeniu chociażby rozbudowy infrastruktury szpitalnej przeznaczonej na walkę z COVID-19". Przypomniał też, że dla największych sceptyków wobec szczepień przeciwko COVID-19 przygotowano rozwiązanie w postaci Funduszu Kompensacyjnego, który w razie niepożądanych odczynów poszczepiennych zapewnia rekompensatę finansową.

Źródło: PAP/Magdalena Gronek