Zamknij

Szczepienia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów: zasady

25.05.2021
Aktualizacja: 25.05.2021 17:04
Beata Zawrzel/REPORTER
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Osoby z orzeczeniem o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19, nie muszą się wcześniej zapisywać na konkretny termin.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od 10 maja mają możliwość szczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, że przyjadą do punktu szczepień powszechnych. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.

Od 25 maja przywileje w punktach szczepień przysługują także osobom z niepełnosprawnością umiarkowaną i ich opiekunom.

Szczepienia osób z niepełnosprawnością mogą odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej. Ma to ułatwić dostęp do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą być również objęte szczepieniami w inny sposób, np. w tzw. drive-thru.

Źródło: PAP