Zamknij

Szczepienia dzieci 12+. Schemat szczepień przeciw COVID-19

31.05.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:16

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Czy szczepienia będzie obowiązkowe? Jak będzie wyglądał schemat szczepień?

Szczepienia nastolatków
fot. Shutterstock
  1. Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Schemat szczepienia przeciw COVID-19
  2. Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Skuteczność szczepienia przeciw COVID-19

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby od 16 lat. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Jak szczepione będę dzieci w wieku 12-15 lat? Wyjaśnił Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Schemat szczepienia przeciw COVID-19

Dzieciom w wieku 12-15 lat szczepionka przeciw COVID-19 będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym – poinformował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

"Dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni" – napisał na Twitterze Cessak.

Szczepienia przeciw COVID-19 nie są w Polsce obowiązkowe, dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i nastolatków w grupie wiekowej 16+. Takie same zasady będę obowiązywać w przypadku młodzieży w wieku 12-15 lat. Przystąpienie do szczepień będzie zależało od woli dzieci i ich opiekunów (opiekun musi wyrazić zgodę na szczepienie).

Szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Skuteczność szczepienia przeciw COVID-19

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski podał w piątek 28 maja, że badania kliniczne potwierdziły znakomitą skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat.

Grzesiowski powołał się na badania opublikowane przez "New England Journal od Medicine". Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność i korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents". Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

Źródło: PAP