Zamknij

Szczepienia dla dzieci z Ukrainy obowiązkowe po 3 miesiącach pobytu

08.03.2022
Aktualizacja: 08.03.2022 16:05

Czy dzieci z Ukrainy, uciekające przed wojną, podlegają obowiązkowym szczepieniom ochronnym? Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie w tej sprawie. 

Szczepienia dla dzieci z Ukrainy
fot. Shutterstock

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z wojną na Ukrainie i będą przebywały na terenie naszego kraju powyżej trzech miesięcy, zostaną objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2022 r. Taką informację podało polskie Ministerstwo Zdrowia. Dzieci, przebywające krócej na terenie naszego kraju, również mogą zostać zaszczepione, ale na zasadzie dobrowolności.

Resort zdrowia dodał, że świadczenia związane z wykonaniem szczepień ochronnych u dzieci z Ukrainy, w ramach kalendarza szczepień ochronnych, powinny być wykonywane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczepienia będą dokumentowane w karcie uodpornienia lub w e-Karcie Szczepień, Książeczce Szczepień i w dokumentacji medycznej.

W Polsce obowiązkowo szczepi się dzieci:

Szczepienia poekspozycyjne (tężec, wścieklizna), które są wymagane w celu zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta, powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

Wcześniej minister zdrowia wprowadził, w ramach Narodowego Programu Szczepień, również możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciwko COVID-19.

Pamiętaj!

Tak jak w przypadku polskich dzieci, tak i dzieci ukraińskich, o realizacji i terminie szczepień każdorazowo decyduje lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem.

Źródło: PAP