Zamknij

Polacy chcą szczepić dzieci: 87 proc. za obowiązkiem szczepień

23.01.2019 12:12
Polacy chcą szczepić dzieci
fot. East News

W ostatnich latach poprawiło się nastawienie Polaków do szczepień – poinformował CBOS. Aż 93 proc. badanych uważa, że szczepionki są skuteczne, 86 proc. badanych postrzega je jako bezpieczne, za obowiązkiem szczepień opowiedziało się 87 proc. badanych.

Choć istniały obawy, że wzrost aktywności ruchów antyszczepionkowych może przełożyć się na spadek zaufania Polaków do szczepień, okazało się, że efekt jest wprost odwrotny. Na niebezpieczne i niepoparte dowodami naukowymi koncepcje zareagowali lekarze i naukowcy, co przyczyniło się do wzrostu zaufania do skuteczności i bezpieczeństwa szczepień.

Szczepionki są bezpieczne

Z najnowszego sondażu CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia”, przeprowadzonego w dniach 29 listopada – 9 grudnia 2018 r., na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie wynika, że 93 proc. Polaków postrzega szczepienia jako najskuteczniejszy sposób ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. Co więcej, 86 proc. uważa, że szczepionki są bezpieczne, a 87 proc. badanych twierdzi, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe.

W zdecydowanej mniejszości są ci, którzy przekonują, że szczepienia promowane są dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych (22 proc.), podobnie jak respondenci, którzy twierdzą, że szczepionki dla dzieci mogą wywołać poważne zaburzenia rozwojowe (18 proc.). Za dobrowolnością szczepień opowiedziało się zaledwie 9 proc. ankietowanych.

Warto wiedzieć

CBOS: 86 proc. Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne, a 87 proc. badanych twierdzi, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe.

Lobby koncernów farmaceutycznych?

Co ciekawe, podobne, pozytywne zdanie na temat skuteczności i bezpieczeństwa szczepień zaobserwowano we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

Rozbieżności poglądów ujawniły się dopiero w odpowiedziach na pytanie o lobby koncernów farmaceutycznych. Przekonanie, że szczepionki promowane są nie dlatego, że są potrzebne, ale dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych, dominuje wśród respondentów w wieku 45-54 lata (26 proc.), mieszkańców miast do 100 tys. mieszkańców (28 proc.), ankietowanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym (27 proc.), o dochodach na jednego mieszkańca w przedziale 1300-1799 zł (28 proc.), identyfikujących się z prawicą (28 proc.).

Z opinią na temat wpływu koncernów farmaceutycznych na promowanie szczepień nie zgadzają się głównie osoby w wieku 25-34 lata (72 proc.), absolwenci uczelni wyższych (76 proc.), respondenci o najwyższych dochodach (78 proc.) i badani o lewicowych poglądach politycznych (75 proc.).

Wzrost zaufania do szczepień zaobserwować można, porównując wyniki chociażby do badania CBOS z sierpnia 2017 roku. Wtedy z twierdzeniem, że szczepionki są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami, zgadzało się 79 proc. badanych (teraz 93 proc.), a co do słuszności wprowadzenia obowiązkowych szczepień przekonanych było 73 proc. dorosłych Polaków (teraz 87 proc.).

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, medexpress.pl