Zamknij

Prof. Kuchar: skrócenie odstępu pomiędzy dawkami AstraZeneca budzi wątpliwości

12.05.2021
Aktualizacja: 12.05.2021 16:35

Czy skrócenie odstępu pomiędzy dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 AstraZeneca jest właściwe? Prof. Ernest Kuchar ma wątpliwości. Dowiedz się dlaczego.

Jaki odstęp pomiędzy dawkami AstraZeneca jest dobry?
fot. Shutterstock

Od 17 maja 2021 r. mają zostać skrócone odstępy podawania drugiej dawki szczepionek przeciwko COVID-19 – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk i zapewnił, że te zmiany są zgodne z Charakterystyką Produktu Leczniczego.

Nowe odstępy pomiędzy dawkami szczepionek wynoszą:

  • Pfizer - 35 dni
  • Moderna - 35 dni
  • AstraZeneca - 35 dni

Zmiany obejmą też ozdrowieńców. Dotychczas szczepieni byli oni ok. 90 dni od pozytywnego testu. Od 17 maja szczepieni będą po 30 dniach.

Do kwestii skrócenia okresu pomiędzy podaniem drugiej dawki szczepionki, w przypadku preparatów dwudawkowych zapowiadanych przez resort zdrowia odniósł się prof. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– W przypadku preparatów mRNA Comirnaty (Pfizer) i Moderna zaproponowana zmiana nie budzi obaw, ponieważ 5-tygodniowy odstęp pomiędzy dawkami jest zgodny z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL), a także z wytycznymi amerykańskich Centers for Disease Control and Prevetion oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które dopuszczają maksymalny odstęp między dawkami do 42 dni dla preparatów mRNA – powiedział ekspert.

Jego zdaniem jedynie skrócenie odstępu między dawkami w przypadku szczepionki wektorowej Vaxzevria (AstraZeneca) budzi wątpliwości.

– Szczepienia preparatem AstraZeneca były prowadzone z zachowaniem dłuższego odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki, bo dane wskazują, że skutkuje to lepszą odpowiedzią immunologiczną i wyższą skutecznością szczepienia. Z opublikowanych wyników badań klinicznych szczepionki wynika, że skuteczność w przypadku odstępu między dawkami około 12 tygodni wynosiła 82,4 proc. w porównaniu do skuteczności odstępu wynoszącego poniżej 6 tygodni, która wynosiła 54,9 proc. – powiedział prof. Kuchar.

loader

Źródło: PAP