Zamknij

Chińska szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Sinopharm: co o niej wiemy?

07.05.2021
Aktualizacja: 07.05.2021 18:25
Chińska szczepionka przeciwko COVID-19
fot. Zhang Yuwei/Xinhua News/East News

Ma niższą skuteczność niż szczepionki firm Pfizer czy Moderna, ale można ją za to transportować w temperaturze 2-8 st. C, co jest istotne dla krajów w regionach mniej rozwiniętych. Dowiedz się więcej na temat chińskiej szczepionki przeciwko COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) awaryjnie dopuściła w piątek (7 kwietnia) do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 chińskiej firmy Sinopharm. To pierwsza zaaprobowana przez WHO szczepionka na koronawirusa niewyprodukowana na Zachodzie.

Szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez chińska firmą Sinopharm wykazuje skuteczność na poziomie prawie 80 proc. (dokładnie 79,34 proc.). Informację taką podał producent szczepionki, powołując się na wstępne analizy wyników badań trzeciej fazy.

Pekiński Instytut Produktów Biologicznych (PIPB) w oficjalnym komunikacie podaje, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Sinopharm jest bezpieczna i skuteczna. Należy ją podawać – podobnie jak szczepionki firmy Pfizer i Moderna – w dwóch dawkach. Po podaniu dwóch dawek ochronne przeciwciała pojawiły się u 95,52 proc. badanych. PIPB złożył wniosek o zatwierdzenie szczepionki do powszechnego użycia w Chinach, a chiński rząd wyraził warunkową zgodę ostatniego dnia 2020 r.

– Po analizie doszliśmy do wniosku, że korzyści z tej szczepionki przewyższają ryzyko (…) Próby trzeciej fazy będą kontynuowane – powiedział wiceszef Państwowego Urzędu Produktów Medycznych Chen Shifei, cytowany przez hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Niestety w oficjalnym komunikacie nie podano, na jakiej grupie badanych testowano szczepionkę przeciwko COVID-19 i w ilu przypadkach szczepionka nie zapobiegła zakażeniu. Rzecznik firmy Sinopharm poinformował, że szczegółowe wyniki badań klinicznych zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Szczepionka Sinopharm -  co warto wiedzieć? Najważniejsze informacje

1. Producent zapewnia, że jest ona bezpieczna, choć jej skuteczność jest niższa niż konkurencyjnych szczepionek zachodnich firm Moderna i Pfizer.
2.  Szczepionki Sinopharm mogą być transportowane w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, co może mieć szczególne znaczenie w mniej rozwiniętych regionach świata (dla przypomnienia: szczepionka Pfizer musi być transportowana w temperaturze -70 st. C).
3. Badanie kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Sinopharm były (a właściwie są) jednocześnie przeprowadzane w kilku krajach, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Jordanii, Peru i Argentynie.
4. Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Sinopharm została już zatwierdzona do użycia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Bahrajnie.
5. Chińskie władze dopuściły już szczepionki Sinopharmu do użytku kryzysowego w ramach programu szczepień określonych grup zawodowych. Koncern informował w listopadzie, że jego szczepionki otrzymało w ramach tego programu prawie 1 mln osób i nie stwierdzono u nich poważnych skutków ubocznych.

Źródło: PAP