Zamknij

Ruszyła turystyka szczepionkowa? Hotel, śniadanie i dwie dawki w cenie

03.02.2021
Aktualizacja: 03.02.2021 10:15
Turyści na lotnisku w czasie pandemii
fot. AP/Associated Press/East News

Szczepionki przeciwko COVID-19 to obecnie chyba najbardziej pożądany towar na całym świecie. Nic więc dziwnego, że pojawiło się zjawisko tzw. turystyki szczepionkowej. Jak to wygląda?

Szczepionki przeciwko COVID-19 to obecnie najbardziej deficytowy towar na świecie. Przedmiot marzeń wielu ludzi. Koronawirus SARS-CoV-2 pozbawił życia ponad 2,2 mln osób na całym świecie (dane z 2.02.2021),  a liczba ta – co podkreślają wszyscy eksperci – jest mocno zaniżona. Lockdown, obostrzenia sanitarne, brak pracy i środków do życia, pogorszenia stanu zdrowia – to problemy, których doświadczają ludzie na całym świecie. Walka z wirusem trwa. Jedyną szansą na wyjście z tej trudnej sytuacji są powszechne, masowe szczepienia przeciwko COVID-19. Niestety szczepionek brakuje, a termin szczepień coraz bardziej się oddala.

Z doniesień medialnych wynika, że ruszyła turystyka szczepionkowa.

Wakacje ze szczepieniami dla Hiszpanów?

Hiszpański dziennik "ABC", powołując się na własne źródła, doniósł, że niektórzy zamożni Hiszpanie udają się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), by zaszczepić się tam przeciw COVID-19. Szczepienia są organizowane w prywatnych klinikach małych emiratów. W tym kraju – jak pisze dziennik – za pieniądze można załatwić wszystko.

Na te doniesienia natychmiast zareagowała ambasada ZEA w Madrycie. Poinformowała, że oficjalnie turyści zagraniczni przebywający w ZEA mogli się zaszczepić do 12 stycznia 2021 r. Obecnie szczepionki są dostępne tylko dla obywateli i rezydentów tego kraju, a program szczepień jest "surowo monitorowany" przez rząd.

Do sprawy odniosła się również Hiszpańska Federacja Agencji Podróży (CEAV), która podała, że w żadnej agencji turystycznej w kraju nie pojawiła się dotąd oferta „wakacji ze szczepionkami”. Jednak według źródeł agencji luksusowych podróży Team 3 „jak tylko zaszczepią się wszyscy obywatele Dubaju, ten typ turystyki przyjdzie do Hiszpanii”. Może stać się to szybciej, niż przypuszczamy, bo dubajskie władze chcą zaszczepić ponad 50 proc. mieszkańców w pierwszym kwartale br. i jest to realne. Obecnie ZEA zajmują drugie miejsce na świecie po Izraelu pod względem zaszczepionego odsetka ludności – 29 proc. populacji (w Izraelu 53 proc.), a łączną liczbę zakażonych szacuje się na ok. 300 tys. osób.

Wakacje ze szczepionkami dla Brytyjczyków?

Wcześniej luksusowe pakiety turystyczne połączone ze szczepieniem w Dubaju oferował swoim bardzo zamożnym członkom prywatny brytyjski klub. Koszt 55 tys. euro od osoby, ale w cenę wliczony był przelot, trzytygodniowy pobyt z najwyższej klasie hotelu (tyle potrzeba czasu, by otrzymać dwie dawki szczepionki firmy Pfizer), kamerdyner i dwie dawki szczepionki.

Klub reklamował tę ofertę sloganem: "Spędzasz kilka tygodni w luksusowym hotelu, cieszysz się słońcem, dostajesz szczepionkę i zaświadczenie o zaszczepieniu, i to wszystko". Spotkało się to z ogromną krytyką – wskazywano na niemoralność takiego postępowania. Klub przestał reklamować tę ofertę, ale czy całkowicie w niej zrezygnował?
Turystyka szczepionkowa w social media

Zainteresowanie szczepionkami na czarnym rynku rośnie i dotyczy to praktycznie każdego kraju. W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o tym, że wiele osób poszukuje szczepionek na własną rękę.

Dziennikarz z Seulu, Raphael Rashid, poinformował na Twitterze, że "biura podróży w Indiach podobno otrzymują zapytania od osób, które chcą jak najszybciej udać się do Wielkiej Brytanii, aby otrzymać szczepionkę COVID-19 zatwierdzoną w środę przez rząd brytyjski".

Źródło: PAP/ ABC/ Twitter