Zamknij

Przedawkowanie szczepionki przeciwko COVID-19. Lekarz podał większe dawki

24.02.2021 12:49
Marcin Bruniecki/REPORTER
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

Lekarz w Australii podał pacjentom w podeszłym wieku czterokrotnie większe dawki szczepionki przeciwko COVID-19, niż zaleca producent. Okazało się, że lekarz szczepił, choć nie przeszedł nawet podstawowych szkoleń. Jak skończyła się ta historia dla pacjentów?

Dawki czterokrotnie większe od zalecanych szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymali 94-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna, pensjonariusze domu opieki nad seniorami w mieście Brisbane, stolicy australijskiego stanu Queensland.

Lekarz opuścił placówkę i nie sprawdził stanu zdrowia pacjentów

Kobieta i mężczyzna to pierwsi pensjonariusze ośrodka, którzy mieli zostać zaszczepieni we wtorek 23 lutego. Przedawkowanie szczepionki zauważyła i zgłosiła pielęgniarka. Według dziennika "The Australian" po ujawnieniu błędu lekarz opuścił placówkę, nie komentując sytuacji i nie sprawdzając stanu zdrowia zaszczepionych.

Minister zdrowia Australii Greg Hunt powiedział podczas konferencji prasowej: ''Zasadniczo lekarz podał dwojgu pacjentów błędną dawkę (…) Ważne, żebyśmy byli szczerzy''. Hunt przyznał również, że lekarz, który wykonał szczepienia, nie przeszedł wymaganego szkolenia w zakresie programu szczepień na COVID-19.

88-latek spędził ostatnią noc w szpitalu, a 94-latka pozostała w domu opieki, ale również ona zostanie przewieziona do szpitala w celu monitorowania ewentualnych skutków ubocznych. Do tej pory nie stwierdzono u pacjentów niepokojących reakcji.

Premier stanu Queensland Annastacia Palaszczuk uznała incydent za ''bardzo niepokojący''. Oceniła, że całkowitą odpowiedzialność za program szczepień ponosi rząd Australii, który zatrudnił do podawania szczepionek prywatnych podwykonawców.

Źródło: PAP