Zamknij

Chorzy na nowotwory powinni być szczepieni szybciej. Prof. Jacek Jassem apeluje do rządu

20.01.2021
Aktualizacja: 20.01.2021 12:28
Prof. Jacek Jassem
fot. Anna Rezulak / KFP/ REPORTER/ EAST NEWS/ prof. Jacek Jassem na promocji swojej książki

Osoby chorujące na nowotwory powinny być zaszczepione szybciej niż młode, zdrowe osoby ze służb mundurowych – powiedział prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, szef Polskiej Ligi Walki z Rakiem, w rozmowie z reporterem Radia ZET. Ekspert apeluje do rządu o korektę w planie szczepień grupy "1". Są w niej między innymi agenci CBA, ABW czy prokuratorzy. Nie ma natomiast osób przewlekle chorych, na przykład pacjentów onkologicznych.

Maciej Bąk: Panie Profesorze, rządowe rozporządzenie zalicza do grupy „1” osoby powyżej 60. roku życia, ale też na przykład prokuratorów czy agentów CBA. Dodano też ostatnio strażników miejskich. Nie ma w niej natomiast osób przewlekle chorych, na przykład pacjentów onkologicznych. Jak pan to ocenia?

Prof. Jacek Jassem: Rząd przyjął pewną kolejność na podstawie ważnej dla rządu hierarchii zawodów. Nie wziął pod uwagę ryzyka. Owszem, szczepi się osoby starsze, ale oprócz nich są jeszcze kategorie ludzi, którzy również mają bardzo wysokie ryzyko. Ryzyko często przekraczające ryzyko związane z wiekiem. Do nich należą chorzy na nowotwory. Są na to dowody, bo przecież pandemia nie trwa od wczoraj, więc dokładnie wiadomo, jakie jest ryzyko związane z zakażeniem u osób chorujących na nowotwory złośliwe. I o tych chorych wyraźnie zapomniano. Jest jeszcze możliwość korekty, bardzo na to liczę. Bo jeśli szczepi się zdrowych ludzi tylko dlatego, że wykonują jakieś ważne dla państwa zawody, to w moim odczuciu narusza to pewną sprawiedliwość społeczną.

Pańscy pacjenci z niecierpliwością czekają na szczepionkę?

Prof. Jacek Jassem: Tak, zwłaszcza istotne jest to w odniesieniu do chorych, którzy mają zacząć leczenie. Oni często boją się przyjść do szpitala, boją się przyjść na zabiegi. Ci chorzy mieliby znacznie większe poczucie bezpieczeństwa, znacznie mniej byłoby odmów leczenia. Ale przede wszystkim zapewnilibyśmy im leczenie na czasie. To jest niebywale ważne w onkologii, ponieważ nowotwory są grupą chorób, które zachowują się progresywnie. My promujemy takie hasło: rak nie poczeka na koniec epidemii.

Pytanie, czy priorytetowo w kolejce ustawić wszystkie osoby z nowotworami, czy też na przykład tylko z konkretnymi ich rodzajami, lub w konkretnym wieku?

Prof. Jacek Jassem: Jeżeli rozmawialibyśmy o tej grupie chorych, to oczywiście my, jako środowisko, moglibyśmy ustalić priorytety w jej obrębie. Są nowotwory, przy których ryzyko jest większe i mniejsze. Jeżeli ktoś ma, powiedzmy, wczesny nowotwór skóry, to ryzyko jest nieporównanie mniejsze, niż jeśli chory ma raka płuca. Ale to są już takie bardzo szczegółowe i specjalistyczne dywagacje. Myślę, że przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy nie dałoby się podjąć jakąś strategicznej decyzji odnośnie tej grupy chorych.

Apelowałby Pan do rządu o odpowiednią modyfikację grupy „1”?

Prof. Jacek Jassem: Myślę, że taka spokojna dyskusja, z udziałem ekspertów, mogłaby zracjonalizować tę kolejność. Ta grupa dopiero zaczyna szczepienia, więc tutaj są jeszcze możliwości korekty.

Ważne!

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w środę po południu (20.01.2021 r.), że rząd pod wpływem apeli różnych środowisk lekarskich, a także z rekomendacji Rady Medycznej działającej przy Premierze RP, podjął decyzję o korekcie rozporządzenia dot. kolejności szczepień. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części: 1a (zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia), 1b (zaszczepione zostaną osoby przewlekle chore, m.in. chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane),1c (zaszczepieni zostaną nauczyciele oraz przedstawiciele służb mundurowych i państwowych). Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.