Zamknij

Premier Morawiecki: znamy datę szczepienia Polaków

02.12.2020
Aktualizacja: 02.12.2020 14:23
Premier Mateusz Morawiecki
fot. East News

Premier Mateusz Morawiecki podał wstępną datę szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. Szczepienia będą dobrowolne i darmowe dla wszystkich chętnych.

– Mamy złożone zamówienie na 45 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19 – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że najprawdopodobniej będą one dostępne w lutym 2021 r. Wszystko zależy od Europejskiej Agencji ds. Leków i  jej decyzji o dopuszczeniu szczepionki na rynku europejskim.

– Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne i darmowe dla wszystkich chętnych – zapewnił premier Morawiecki i dodał, że proces szczepienia będzie zorganizowany w prosty sposób. W pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy służb medycznych (lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni etc.), pracownicy domów opieki, pracownicy służb mundurowych, a także osoby starsze, głównie po 70.-75. roku życia.

Co trzeba będzie zrobić, by zaszczepić się na COVID-19?

1. Trzeba będzie się zarejestrować online lub tradycyjnymi metodami.
2. Zgłosić się do punktu szczepień.
3. Prowadzić obserwację po szczepieniu.
4. Zgłosić się na kolejne szczepienie po 21 dniach (w przypadku szczepionek dwudawkowych).

– Pierwsza szczepionka przeciw koronowirusowi firmy Pfizer może zostać dopuszczona na rynek europejski 29 grudnia – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że tego dnia odbędzie się posiedzenie Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), która dopuszcza do obrotu produkty lecznicze w UE.

Minister Niedzielski wspomniał również, że drugim wnioskiem o dopuszczenie kolejnej szczepionki opracowanej przez firmę Moderna agencja zajmie się na posiedzeniu 11 stycznia 2021 roku. Dodał również, że Europejska Agencja ds. Leków zastrzega, że rozpatrując te wnioski, będąc pod dużą presją i krajów członkowskich, i społeczeństw unijnych będzie pilnowała w ten sam sposób bezpieczeństwa, jakości i efektywności tego produktu, który ma certyfikować.

Minister zapewnił też, że wszystkie analizy dotyczące szczepionki są prowadzone "nawet z większą starannością niż w standardowych postępowaniach".

– Cel jest taki, żeby dostarczyć wszystkim obywatelom wiarygodną, bezpieczną, wysokiej jakości szczepionkę – dodał.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) dopuszcza do obrotu produkty lecznicze w UE oraz je kontroluje. Firmy farmaceutyczne składają do agencji wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu danego produktu leczniczego; jeśli je otrzymają, mogą wprowadzać dany produkt leczniczy do obrotu w całej UE oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).