Zamknij

Powstaną doustne szczepionki przeciw COVID-19 do przyjmowania w domu

23.07.2021 11:16
COVID-19: szpital w Izraelu
fot. Shutterstock

Izraelska firma Oravax Medical rozpocznie testy kliniczne z lekiem przeciwko COVID-19 przyjmowanym doustnie. Taką szczepionkę będzie można przyjąć w domu. To odpowiedź na nową falę zakażeń, tym razem wariantem Delta koronawirusa. 

Jak informuje "The Jerusalem Post" szczepionka uderza w trzy białka strukturalne koronawirusa. Dla porównania preparaty Moderna i Pfizer są nakierowane na pojedyncze białko kolca.

Nadav Kidron, prezes Oravax, powiedział w rozmowie z gazetą, że lek "powinien być znacznie bardziej odporny" na warianty koronawirusa, w tym odnotowaną po raz pierwszy w Indiach Deltę.

- Nawet jeśli wirus przedostanie się przez jedną linię ochronną, będzie potem druga, a następnie trzecia - wyjaśnił Kidron.

Dodał, że "Doustna szczepionka wyeliminowałaby kilka barier spowalniających szybką dystrybucję na szeroką skalę, potencjalnie umożliwiając ludziom samodzielne przyjmowanie jej w domu". Zaznaczył też, że leki przyjmowane doustnie mają zwykle mniej skutków ubocznych, a szczepionka, nad którą pracuje jego firma, może być transportowana w temperaturze lodówki i przechowywana w temperaturze pokojowej.

Źródło: PAP