Polska szczepionka na koronawirusa. "Mamy prototyp"

18.09.2020 09:40
Polska szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Polska szczepionka na koronawirusa wchodzi w etap przygotowań do badań klinicznych - poinformował prof. Andrzej Mackiewicz w rozmowie z PAP. Dodał, że jest zupełnie inna od preparatów amerykańskich i chińskich.

Polska szczepionka na koronawirusa powstaje w Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w zespole prof. Andrzeja Mackiewicza. Od szczepionek przygotowywanych przez Amerykanów i Chińczyków różni się tym, że aktywizuje inne mechanizmy obronne.

Polska szczepionka na koronawirusa CovidVax

Szczegóły dotyczące polskiej szczepionki na koronawirusa zdradził koordynator badań w rozmowie z PAP. "Ich szczepionki wykorzystują koncepcje zapobiegania zakażeniu zdrowych ludzi poprzez przeciwciała skierowane na wirus SARS-CoV-2. Jednak według ostatnich doniesień naukowców u części chorych na COVID-19 przeciwciała nie są wcale produkowane, a walkę z chorobą podejmują aktywowane komórki odpornościowe" - tłumaczył prof. Andrzej Mackiewicz.

Polska szczepionka na koronawirusa - CovidVax - to genetyczna szczepionka komórkowa, która ma aktywować "komórkowe mechanizmy ochronne".

- Wzbudza w organizmie podobne mechanizmy immunologiczne jak szczepionki rakowe przez nas wytwarzane, które prowadzimy od 30 lat. Komórki rakowe zamieniono na sztuczne wirusy - wyjaśnił prof. Mackiewicz.

Polska szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Polska szczepionka na koronawirusa została opracowana w dwóch wersjach: mysiej i ludzkiej. Mysia szczepionka zostanie podana zwierzętom laboratoryjnym w ciągu dwóch tygodni. Naukowcy chcą sprawdzić, czy wywołuje mechanizmy obronne. "Na tej podstawie powstaną odpowiednie testy, które będą użyte do monitorowania działania szczepionki w badaniach klinicznych u ludzi" - powiedział prof. Mackiewicz.

Zespół z UAM przygotowuje już dokumentację dla Europejskiej Agencji Leków i FDA, z prośbą o uruchomienie "szybkiej ścieżki rejestracji". Po przejściu audytów w Polsce, nadzorowanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, będący agendą Europejskiej Agencji Leków, będzie można rozpocząć badania z udziałem ludzi.

- Na początku planujemy szczepienia w grupie ludzi z przedziału wiekowego 18-60 lat. Już teraz zgłaszają się do nas chętni, żeby testować szczepionkę - powiedział prof. Mackiewicz.

W pierwszym etapie produkcji naukowcy wykorzystają linię produkcyjną skonstruowaną na potrzeby szczepionki na czerniaka.

- Pośpiech w pracach nad szczepionką w tym wypadku jest wskazany, bo bez szczepionki nie mamy szansy zatrzymać rozprzestrzeniającej się na świecie pandemii koronawirusa. Wyprodukowanie własnej, polskiej szczepionki jest niezwykle ważne, bo inne kraje wyprodukowaną przez siebie szczepionkę będą najpierw aplikować swoim obywatelom - podkreślał prof. Andrzej Mackiewicz w rozmowie z PAP.

Źródło: PAP