Zamknij

Po szczepieniu koronawirus nie namnaża się w organizmie. Ekspert uspokaja

27.01.2021
Aktualizacja: 27.01.2021 13:20
Szczepionki przeciwko COVID-19
fot. Shutterstock

Szczepionki przeciwko COVID-19 dostępne w Polsce nie powodują namnażania się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Ekspert NIZP-PZH wyjaśnia, jak działają te szczepionki.

Żadna ze stosowanych obecnie na terenie Unii Europejskiej szczepionek przeciwko COVID-19 nie powoduje namnażania koronawirusa SARS-CoV-2 w komórce – tłumaczy dr hab. Rafał Gierczyński, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego NIZP-PZH. Dodał również, że gdyby koronawirus SARS-CoV-2 lub jego fragment niekontrolowanie replikował się w komórce, żadna z tych szczepionek nie byłaby dopuszczona do obrotu na terenie UE.

To reakcja na fałszywe informacje, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, mówiące m.in. że po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 w organizmie namnaża się koronawirus lub że pod wpływem szczepionki mRNA może dość do namnażania wirusa HIV. To są nieprawdziwe informacje.

– Żadna z tego rodzaju szczepionek nie byłaby dopuszczona na rynek, gdyby wirus lub jego fragment niekontrolowanie replikował się w komórce. Są to szczepionki wykorzystujące RNA (Comirnaty i Moderna) albo pozbawiony zdolności replikacji wektor wirusowy (AstraZeneca). Jedną z różnic między szczepionkami RNA a wykorzystującą adenowirusa szczepionką wektorową jest to, że w jej przypadku dochodzi w komórce do transkrypcji, czyli przepisywania DNA na RNA – tłumaczy dr hab. Rafał Gierczyński.

Jak działają szczepionki mRNA?

Ekspert tłumaczy, że szczepionki mRNA to preparaty zawierające odpowiednio opakowaną cząsteczkę mRNA z większym lub mniejszym fragmentem genu S wirusa SARS-CoV-2.

– Cząsteczka RNA stosowana w szczepionkach jest tak skonstruowana, by była jak najbardziej stabilna w naszej komórce, gdy dostanie się do cytoplazmy i by powstało na jej matrycy jak najwięcej cząsteczek białka S wirusa – powiedział.

Wyprodukowane białko S umieszczane jest następnie na powierzchni komórki. W ten sposób komórka zachowuje się identycznie, jakby była zakażona koronawirusem.

Uruchamiana jest odpowiedź immunologiczna organizmu.

– Makrofagi i limfocyty postrzegają taką komórkę jako obcą i zaczynają ją niszczyć. W efekcie wytwarzane są przeciwciała dla obcego białka eksponowanego na powierzchni komórki – ekspert podsumował mechanizm działania szczepionki mRNA i dodał, że cząsteczki mRNA ze szczepionek przeciw COVID-19 lub wektora wirusowego ChAdOx1 ze szczepionki AstraZeneca nie replikują się i nie powodują też replikacji innych wirusów w organizmie, np. wirusa HIV.

Jak działa szczepionka wektorowa?

Wyjaśniając mechanizm działania szczepionki wektorowej, dr hab. Rafał Gierczyński zauważył, że w odróżnieniu od mRNA białko S wirusa SARS-CoV-2 jest zakodowane w DNA. Sam wektor to nieszkodliwy wehikuł, który bezpiecznie dostarcza do komórki DNA, w tym kodujące białko S.

– Jeśli szczepionka jest wektorowa, to kod białka S wirusa jest przepisywany, czyli transkrybowany z DNA na RNA w komórce naszego organizmu. Powstaje wtedy na bazie matrycy DNA kilkanaście cząsteczek mRNA. Na każdej z nich powstają cząsteczki białka S wirusa – wyjaśnił i dodał: – Tak dostarczany w szczepionkach materiał jest niereplikowalny w komórce i po pewnym czasie ulega eliminacji.

Obecnie w Polsce dostępna jest szczepionka Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech oraz preparat firmy Moderna. Obie są szczepionkami mRNA. Niebawem powinna pojawić się wektorowa szczepionka firmy AstraZeneca. Złożyła już ona wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkowe dopuszczenie do obrotu. Agencja planuje zająć się jego rozpatrzeniem na posiedzeniu pod koniec stycznia, co oznacza, że najprawdopodobniej na polskim rynku pojawi się w lutym.

Źródło: PAP