Zamknij

Po przyjęciu szczepionki Pfizer urosły im piersi. Czy to możliwe?

30.07.2021
Aktualizacja: 30.07.2021 16:27
Powiększenie piersi po szczepionce Pfizera
fot. Shutterstock

Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer mogą powiększyć się piersi? Taki objaw zgłasza wiele kobiet na świecie. Eksperci wyjaśniają.

"Pfizer sprawił, że moje piersi urosły" – taką wiadomość zamieściła na Twitterze jedna z użytkowniczek, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 preparatem tej firmy. Okazało się, że kobiet, które zauważyły u siebie podobny objaw, jest znacznie więcej. Wiele z nich (głównie w USA oraz Australii) zgłasza się do lekarzy z prośbą o wykonanie badania mammograficznego. To zjawisko ma już nawet swoją nazwę "Pfizer boob job".

Czy rzeczywiście po szczepieniu przeciwko COVID-19 preparatem firmy Pfizer mogą powiększyć się piersi? Tak, ale jest to efekt obrzęku węzłów chłonnych, a nie powiększenia się tkanki piersiowej.

– Kiedy ludzie otrzymują szczepionki w ramię, normalne jest, że węzły chłonne pod pachą po tej stronie ciała są aktywowane i puchną (limfadenopatia). W ten sposób ciało przygotowuje ochronną odpowiedź immunologiczną –  tłumaczą eksperci z Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej i dodają, że jest to efekt tymczasowy i po jakimś czasie obrzęk znika. Niestety wiele kobiet myśli, że to rak piersi i stąd masowe zainteresowanie badaniem mammograficznym.

Jak zaobserwowano, objaw ten pojawia się głównie po podaniu szczepionki Pfizera oraz Moderna, natomiast nie był on zgłaszany po przyjęciu szczepionki AstraZeneca.

Powiększenie piersi (a właściwie obrzęk węzłów chłonnych) to kolejny punkt na liście efektów ubocznych szczepionek, obok bólu w miejscu wstrzyknięcia, bólu głowy, zmęczenia czy objawów grypopodobnych. Jednak zdaniem ekspertów z Australijskiego Departamentu Zdrowia jest to objaw niezwykle rzadki.

Źródło: polsatnews.pl