Zamknij

Ciężarne ochotniczki przyjmą szczepionkę. Pfizer testuje na kobietach w ciąży

24.02.2021 10:49
Szczepienia - kobieta w ciąży
fot. Shutterstock

Kilka tysięcy ciężarnych kobiet z różnych krajów na ochotnika przyjmie szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Pfizer. Wszystko po to, by zbadać jej działanie i ewentualny wpływ na płód. Chociaż badania na zwierzętach odbyły się wcześniej, to pierwszy raz szczepionka na COVID-19 zostanie podana zdrowym kobietom w ciąży.

Pfizer-BioNTech rozpoczyna badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży. To pierwsze tego typu badania z udziałem ciężarnych w USA.

Istnieją dowody na to, że COVID-19 może być szkodliwy dla przyszłych matek. Według Centers for Disease Control and Prevention, kobiety w ciąży zakażone SARS-CoV-2, koronawirusem wywołującym COVID-19, mają zwiększone ryzyko powikłań, w tym porodu przedwczesnego. Dlatego Pfizer chce sprawdzić, czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla ciężarnych i rozwijających się płodów. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, chętne do szczepień kobiety w ciąży będą mogły bez obaw otrzymać szczepionkę.

Ciężarne ochotniczki przyjmą szczepionkę przeciwko COVID-19

Producent leków włączy do badań około 4000 ciężarnych ochotniczek ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Brazylii, Kanady, Chile, Mozambiku, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Niektóre kobiety otrzymają prawdziwe szczepionki przeciwko COVID-19, podczas gdy inne dostaną tylko placebo. Nie będą wiedzieć, jaki zastrzyk otrzymały, aż do momentu porodu. W tym momencie kobietom, które otrzymały placebo, zostanie zaproponowana szczepionka. Naukowcy będą monitorować wszelkie negatywne skutki uboczne u kobiet, w tym poronienia. 

Badacze Pfizera będą również obserwować noworodki przez sześć miesięcy po urodzeniu, aby sprawdzić, czy przeciwciała od matki przenoszą się na niemowlęta.

Źródło: nbcnews.com