Zamknij

Pfizer: nasza szczepionka jest bezpieczna nawet dla 5-latków

20.09.2021 14:18
VALERY HACHE/AFP/East News
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Firma Pfizer ogłosiła, że szczepionka przeciw COVID-19, stosowana do tej pory u osób w wieku od 12. roku życia jest skuteczna i bezpieczna nawet dla małych dzieci. Przedstawiciele Pfizera twierdzą, że preparat można podawać dzieciom w grupie wiekowej 5-11 lat.  

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały, powołując się na wyniki badań, że ich szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna i wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Pfizer będzie wkrótce ubiegać się o zgodę organów regulacyjnych na zarejestrowanie preparatu do podawania w tej grupie wiekowej.

Szczepionka ma być podawana w niższej dawce niż dla osób powyżej 12. roku życia.

Izrael wydał już specjalne zezwolenie na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat, które są ''narażone na poważne ryzyko poważnej choroby lub śmierci'' z powodu COVID-19. Dzieciom podaje się szczepionkę Pfizer w niższej dawce.

ZOBACZ:  Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku 12-16 lat: skuteczność

Szczepionka Pfizer dla małych dzieci: ''Skuteczna i bezpieczna''

Chociaż uważa się, że małe dzieci są mniej narażone na ciężki przebieg COVID-19, to istnieją obawy, że wysoce zaraźliwy wariant Delta może prowadzić do wzrostu liczby poważnych przypadków zachorowań.

Szczepienie dzieci jest również postrzegane jako ważny krok w kierunku zakończeniu pandemii — chodzi głównie o utrzymanie stacjonarnej opieki w żłobkach i przedszkolach oraz nauki w szkołach.

- Chcemy rozszerzyć ochronę zapewnianą przez szczepionkę na młodszą populację – powiedział dyrektor generalny Pfizer Albert Bourla, dodając, że ''od lipca liczba przypadków COVID-19 u dzieci wzrosła w USA o około 240 procent''.

W komunikacie podano, że dzieci w badanej grupie wiekowej 5-11 lat otrzymały dwie dawki po 10 mikrogramów szczepionki. W starszych grupach wiekowych podawano 30 mikrogramów preparatu. Dawki podawano w odstępie 21 dni.

Stwierdzono również, że dawka 10 mikrogramów została ''starannie dobrana jako preferowana dawka ze względu na bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność'' dla tej grupy wiekowej.

- Skutki uboczne były ''ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat'' - przekazał dyrektor generalny firmy Pfizer.

Do najczęściej zgłaszanych w przeszłości działań niepożądanych należały:

  • ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • gorączka.

Pfizer i BioNTech testują również swoją szczepionkę na niemowlętach w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat oraz na dzieciach w wieku od dwóch do pięciu lat.

W sumie do 4500 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat wzięło udział w badaniach Pfizer-BioNTech w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Polsce i Hiszpanii.

Źródło: Agence France Presse (AFP)