Zamknij

Paracetamol czy ibuprofen? Co lepiej wziąć po szczepieniu?

26.02.2021
Aktualizacja: 26.02.2021 16:10

Dolegliwości po szczepionce przeciw COVID-19 niekiedy wymuszają przyjęcie leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Co wybrać: paracetamol czy ibuprofen?

Szczepionka przeciw COVID-19 a leki
fot. Shutterstock

Choć nie ma badań klinicznych na temat związku pomiędzy niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) a szczepionką przeciw COVID-19, to z niektórych analiz wynika, że niektóre preparaty tego typu mogą obniżać skuteczność szczepionki. Sprawdź, co zrobić, jeśli po szczepieniu przeciw COVID-19 doskwiera ci ból lub gorączka.

Szczepionka przeciw COVID-19 a leki

Szczepionka przeciw COVID-19 ma za zadanie pobudzić układ odpornościowy do działania. Z badań przeprowadzonych na myszach, opublikowanych w Journal of Virology wynika, że niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą obniżać produkcję przeciwciał, niezbędnych do neutralizacji wirusa.

Eksperci są zgodni: jeśli z innych względów medycznych przyjmujesz takie leki, to nie należy ich odstawiać przed szczepieniem, a już na pewno nie bez konsultacji z lekarzem. Natomiast jeśli na co dzień nie przyjmujesz tego typu preparatów, to nie bierz ich także przed szczepieniem przeciw COVID-19.

Nie należy też profilaktycznie przyjmować leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych po szczepieniu, chyba że wymaga tego sytuacja. Eksperci podkreślają: w razie wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, nie warto się męczyć. W celu zmniejszenia dolegliwości, takich jak ból czy gorączka, najlepiej sięgnąć po paracetamol - takie zalecenie znaleźć można m.in. na ulotce szczepionki AstraZeneca.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: UCI Health, nbcnews.com