Zamknij

Osoby z niepożądanymi odczynami mogą mieszać szczepionki. Nowe zalecenia

23.07.2021
Aktualizacja: 23.07.2021 14:22
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wystąpił u Ciebie niepożądany odczyn poszczepienny? Rząd daje teraz możliwość doszczepienia się innym preparatem, by zachować pełen cykl szczepienia, ale zminimalizować ryzyko ponowne wystąpienia NOP.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej (23.07), że osoby, które miały niepożądane odczyny po pierwszym szczepieniu przeciw COVID-19 będą mogły zaszczepić się inną szczepionką.

Szef MZ wyjaśnił, że warunkiem przyjęcia innej szczepionki jest wcześniejsze zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

- Czyli, jeżeli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpiły niepożądane odczyny, to może po prostu zastosować, chociażby preparat mRNA, który w obiegowej wiedzy (…) oznacza mniejsze ryzyko wstąpienia tego odczynu - podkreślił Niedzielski.

 Jak dodał, w ocenie rady medycznej efektywność tego rozwiązania "w obliczu pojawiających się nowych mutacji daje możliwość utrzymania wysokiej odporności, nie tylko w kontekście zakażeń, bo to nie jest najważniejsze, tylko w kontekście ochrony przed ciężkim zakażeniem".

ZOBACZ: NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny. Jak go rozpoznać? 

Czy mieszanie szczepionek ma sens?

Według dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej, można łączyć różnego typu szczepionki przeciwko COVID-19, takie jak Pfizer i AstraZeneca. "Daje to wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka niepożądanych działań poszczepiennych" - podsumowuje, powołując się na najnowsze badania.

ZOBACZ: Czy można łączyć szczepionki? Są już wyniki badań

W niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, dopuszcza się już mieszanie dawek różnych szczepionek przeciwko COVID-19. Z takiej możliwości skorzystała m.in. kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Po otrzymaniu w kwietniu preparatu AstraZeneki, w drugiej dawce w czerwcu podano jej szczepionkę Moderny (opracowanej w technologii mRNA).

Źródło: PAP