Zamknij

Omikron i szczepienia przeciwko COVID-19. Wstępne dane są optymistyczne

02.12.2021 10:20

Według raportu cytowanego przez izraelską telewizję szczepionka powszechnie stosowana w tym kraju przeciwko COVID-19, czyli Pfizer/BioNTech, jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniu Omikronem niż Deltą.

Szczepienia skuteczne wobec Omikrona?
fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Również izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz jest dobrej myśli. Poinformował, że są oznaki, iż szczepionka chroni przed wariantem Omikron koronawirusa. Do tej pory w Izraelu zarejestrowano 4 przypadki zakażenia Omikronem, a ogólna zachorowalność jest niska – jak podaje dziennik „The Jerusalem Post”.

Jest optymizm: szczepionki dość skuteczne wobec Omikronu

– W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi Omikron, ale jest miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką w dalszym ciągu ważną lub dawką przypominającą, będą przed nim chronieni – powiedział Horowitz w trakcie wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie. – Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omikron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko – oznajmił.

Polski wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polskim Radiu, że w Polsce nie mamy jeszcze stwierdzonego przypadku wariantu Omikron, choć próbki są już badane. Dodał też:

– Myślę, że w najbliższych tygodniach będziemy wiedzieli, jaka jest skuteczność obecnie stosowanych szczepionek wobec tego wariantu. Są dość optymistyczne dane, ale musimy podchodzić do tego z wielką ostrożnością. Jest za wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski – zastrzegł.

Omikron nie taki zakaźny?

Telewizja Channel 12 podała natomiast, że szczepionka Pfizera jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom Omikronem niż Deltą – 90 proc. w porównaniu do 95 proc. Jest natomiast równie skuteczna – około 93 proc. – w zapobieganiu poważnym objawom u osób zaszczepionych już dawką przypominającą.

Według raportu zdolność wariantu Omikron do zakażania jest wyższa niż Delty, ale nie tak bardzo, jak się obawiano – tylko o około 1,3 razy.

Źródło: PAP | PAP/Anna Kruszyńska