Polacy dostaną odszkodowania za powikłania po szczepieniach?

Monika Piorun
10.08.2017 12:30
Polacy dostaną odszkodowania za powikłania po szczepieniach?
fot. pixaby.com/East News

Państwo będzie płacić odszkodowania za powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Ale nie za wszystkie - donosi "Nasz Dziennik".

Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się, z polecenia ministra zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny. To podmiot, który pracuje nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ustawa zobowiązuje rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Pieniądze za syndrom NOP

Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową - informuje w rozmowie z gazetą Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP - niepożądanych odczynów poszczepiennych - będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia.

Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia. GIS zapewnia, że cały pomysł opiera się na szybkiej drodze pomocy dla rodziny. Każda poszkodowana rodzina będzie mogła również ubiegać się o odszkodowanie przed sądami powszechnymi, tak jak odbywało się to do tej pory.

U 30 dzieci rocznie diagnozuje się niepożądane objawy poszczepienne

Rodzin dotkniętych syndromem NOP nie jest w Polsce wiele. Corocznie GIS odnotowuje około trzydzieści przypadków dzieci, które mają niepożądane objawy po szczepieniach - informuje w dalszej części gazeta.

Sam projekt GIS-u jest na razie w fazie wstępnej, a jego konkretne elementy mogą ulec zmianom. Pomysł do akceptacji Ministerstwa Zdrowia trafi dopiero po konsultacjach społecznych - precyzuje w dalszej części "Nasz Dziennik".

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że Polacy powinni dostawać odszkodowania z powodu powikłań poszczepiennych?

Liczba głosów:

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π