Oceń
Zmęczenie, bóle głowy i mięśni, dreszcze, gorączka – te objawy mogą pojawić się po podaniu drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer i BioNTech – podał izraelski dziennik "Haarec".
Po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 organizm wyposażony jest już w przeciwciała, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów, takich jak zmęczenie, bóle głowy i mięśni, dreszcze, a nawet gorączka. Jest to spodziewana i fizjologiczna reakcja organizmu związana z końcowym etapem budowania obrony immunologicznej przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
– Reakcje po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki są spodziewane i nie są niepożądane – wyjaśnia prof. Jonathan Gershoni, badacz szczepionek i wirusów na Uniwersytecie Telawiwskim i dodaje, że po podaniu pierwszej dawki preparatu, układ immunologiczny uczy się rozpoznawać białko szczytowe koronawirusa i walczy z nim, a efektem walki są właśnie wspomniane powyżej objawy.
– Jest to złożony proces, który trwa od około 10 dni do dwóch tygodni i podczas którego układ poznaje wszystkie niuanse wirusa i uczy się, co jest przeciwko niemu skuteczne – tłumaczy prof. Jonathan Gershoni i dodaje: – Ta informacja jest zdeponowana w naszej pamięci immunologicznej i następnym razem, gdy napotkamy wirusa, nie ma potrzeby przeprowadzania całego procesu uczenia się. System wytwarza dokładną, szybką i silną odpowiedź immunologiczną.
Po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19 około 0,1 proc. zaszczepionych osób zgłosiło łagodne objawy poszczepienne, np. niewielki obrzęk w miejscu wkłucia, miejscowy ból lub podrażnienie w miejscu podania zastrzyku.
Po podaniu drugiej dawki szczepionki – jak podaje firma Pfizer – mogą się pojawić objawy równie łagodne, choć silniejsze niż przy pierwszej dawce. Zwykle pojawiają się dzień lub dwa dni po podaniu drugiej dawki. Należą do nich: ból w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze oraz czasami gorączka.
Od 19 grudnia 2020 r. zaszczepiono w Izraelu ponad 20 proc. ludności (2 mln z 9,3 miliona mieszkańców) i jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie. Zgodnie z prognozami ministerstwa w marcu liczba osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców zbliży się do sześciu milionów. Obecnie szczepione są osoby od 50. roku życia.
Źródło: PAP
Oceń artykuł

