Zamknij

Objawy grypy po szczepionce firmy Astra Zeneca. Czy to normalne?

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 16:25
Objawy grypy po szczepionce - czy to normalne?
fot. Shutterstock

Po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Astra Zeneca u niektórych osób pojawiły się objawy grypopodobne, które utrzymywały się przez kilka dni. Czy to powód do niepokoju? Wyjaśniamy.

Wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy, dreszcze, zmęczenie – takie objawy pojawiają się u niektórych osób po podaniu pierwszej dawki szczepionki Astra Zeneca. W sieci wrze. Czy szczepionki przeciwko COVID-19 Astra Zeneca są bezpieczne? Dlaczego pojawiają się takie objawy? Niepokój wśród nauczycieli, którzy jako pierwsza grupa zawodowa otrzymali tę szczepionkę, jest spory. Czy to rzeczywiście jest powód do niepokoju?

Objawy grypy po szczepionce przeciwko COVID-19

Eksperci uspokajają, że to normalna reakcja organizmu na szczepionkę, zwłaszcza u osób, które przechorowały COVID-19 (nawet bezobjawowo). Dzieje się tak dlatego, że ich układ odpornościowy potrafi już rozpoznać białko szczytowe koronawirusa SARS-CoV-2 i gdy ponownie ma z nim kontakt reaguje szybciej i skuteczniej, zaczyna walczyć z nim. Efektem tej walki są objawy przypominające grypę. Podobne symptomy mogą się też pojawić po drugiej dawce szczepionki u osób, które wcześniej nie chorowały na COVID-19. Na szczęście mijają one po kilku godzinach, najpóźniej po kilku dniach.

Co istotne, takie reakcje mogą pojawić się po podaniu każdej szczepionki przeciwko COVID-19, nie tylko Astra Zeneca. Ich zasada działania jest bowiem podobna.

Potwierdza to również prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: – Objawy podobne do grypy nie są zaskoczeniem i nie powinny niepokoić. To naturalna reakcja obronna organizmu, która może wystąpić po podaniu każdej szczepionki. Objawy grypopodobne występowały też u osób, które przyjmowały szczepionkę firmy Pfizer.

Czy szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne?

Szczepionki Astra Zeneca są bezpieczne i nie mniej skuteczne niż inne szczepionki. Chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

– Już kolejne badania – rozszerzane – pokazują wysoką skuteczność szczepionki AstraZeneca. Nauczyciele nie powinni się jej bać. To osoby wykształcone, które umieją oszacować, co jest większym ryzykiem. Bez wątpienia narażenie się na zakażenie niż ewentualne złe samopoczucie po szczepieniu. Szczepienia tej grupy, jej zabezpieczenie, niosą za sobą także ważne skutki społeczne. Pomogą wrócić do sprawnego i normalnego działania systemu edukacji – tłumaczy prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

Wokół szczepionek Astra Zeneca pojawiło się wiele kontrowersji m.in. dotyczących skuteczność w niektórych grupach wiekowych. Chodzi o to, że nie ma pełnych danych na temat skuteczności tej szczepionki w grupie osób po 65. roku życia.

– Stałym problemem – przy testach wszystkich nowych szczepionek – jest dobór ochotników w trzeciej fazie badań. Nie wolno robić testów u kobiet ciężarnych, nie robi się u dzieci, a osoby starsze wcale tak chętnie się nie zgłaszają. Dlatego dyskusje o skuteczności poszczególnych szczepionek przeciw COVID-19 są obarczone ryzykiem. Łatwo powiedzieć, że jakiś preparat nie działa w określonej grupie. Najprawdopodobniej tak wcale nie jest – brakuje tylko potwierdzeń w postaci większej liczby testów klinicznych – tłumaczy prof. Gut. I dodał, że właśnie dlatego chwilowo ograniczono podawanie szczepionki do określonej grupy wiekowej. Nie dlatego, że jest ona niebezpieczna.

Jakie objawy mogą pojawić się po podaniu szczepionki Astra Zeneca?

W charakterystyce produktu leczniczego szczepionki firmy AstraZeneca wymieniono objawy, jakie zgłaszały osoby zaszczepione tą szczepionką. Są wśród nich:

  • tkliwość w miejscu wstrzyknięcia (63,7 proc.),
  • ból w miejscu wstrzyknięcia (54,2 proc.),
  • ból głowy (52,6 proc.),
  • zmęczenie (53,1 proc.),
  • ból mięśni (44 proc.),
  • złe samopoczucie (44,2 proc.),
  • gorączka (włączając uczucie gorączki, 33,6 proc.) oraz gorączka powyżej 38 st. C (7,9 proc.),
  • dreszcze (31,9 proc.),
  • ból stawów (26,4 proc.),
  • nudności (21,9 proc.).

Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle mijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki. W porównaniu z pierwszą dawką działania niepożądane zgłaszane po podaniu drugiej dawki były łagodniejsze i zgłaszane z mniejszą częstością.

Szczepionki firmy AstraZeneca zalecane są również osobom do 65. roku życia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/ wyborcza.pl