Obawiasz się, że podano ci wadliwą szczepionkę? Kto ma to wyjaśnić?

Monika Piorun
19.02.2018 15:50
Obawiasz się, że podano ci wadliwą szczepionkę? Kto ma to wyjaśnić?
fot. Andriy Popov/East News

Obowiązek poinformowania osób, które otrzymały szczepionki z przerwanego łańcucha chłodniczego, spoczywa na podmiotach medycznych, które złamały procedury — twierdzi Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Dorota Konaszczuk.

Kto powinien poinformować zaszczepionych o złamaniu procedur?

Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, wyjaśnia, że w przypadku 12 rodzajów szczepionek z obowiązkowego programu szczepień ochronnych, które podano pacjentom z województwa lubuskiego:

Zobowiązałam inspektorów powiatowych do przekazania tej informacji wszystkim 10 podmiotom medycznym w woj. lubuskim, które dopuściły się złamania procedur związanych z używaniem szczepionek. Mają one obowiązek powiadomić o tym fakcie rodziców lub opiekunów zaszczepionych dzieci oraz dorosłych, którzy przyjęli te szczepionki.

Preparaty z przerwanego łańcucha chłodniczego, czyli przechowywane przez pewien czas w wyższej temperaturze niż zalecana, otrzymało 386 osób (łącznie podano 448 dawek takich szczepionek). Inspekcja sanitarna zastrzegła, że ma wiedzę wyłącznie nt. szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia, a dystrybuowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Osoby mające wątpliwości co do skuteczności przyjętych szczepionek bądź obawy o zdrowie po ich aplikacji powinny zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.

Zobacz także

Co się zmieni po skandalu z wadliwymi szczepionkami?

Sprawa szczepionek z przerwanego łańcucha chłodniczego, które wbrew procedurom zostały wykorzystane, została nagłośniona przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Śledztwo w sprawie narażenia pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Zobacz także

Główny Inspektor Sanitarny oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny w wydanym w tej sprawie komunikacie poinformowali:

Krótkotrwałe przekroczenia określonego dla przechowywania szczepionek zakresu temperaturowego nie miały negatywnego wpływu na ich skuteczność, jak również nie wpływały na bezpieczeństwo ich podania, co wynika z badań opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Tym samym uznać należy, że użyte do szczepień dzieci i dorosłych szczepionki nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia zaszczepionych osób.

Zobacz także

źródło: PAP/Państwowa Inspekcja Sanitarna

_____

zdrowie.radiozet.pl/π