Obalamy największy mit dotyczący szczepionek przeciwko grypie!

Monika Karbarczyk
22.10.2018 16:27
Szczepienia przeciwko grypie - największy mit
fot. Shutterstock

Szczepionki przeciwko grypie to - zdaniem WHO - najskuteczniejsza ochrona przeciwko tej chorobie. Jednak wiele osób rezygnuje z tej formy ochrony, bo wierzy w rozpowszechniane mity. Jeden z nich obalamy. Ten dotyczący zachorowania na grypę po szczepieniu.

Wokół szczepionek przeciwko grypie wyrosło wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest mit "że szczepionki powodują grypę". Wiele osób, wierząc w tę informację, odmawia szczepienia siebie i swoich najbliższych, mimo że jest to najlepszy sposób na ochronę przed tą chorobą.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie amerykańskiej organizacji Orlando Health, ponad 50% rodziców małych dzieci uważa, że szczepionki przeciwko grypie wywołują grypę, a jedynie 1/3 badanych uważa, że stanowią one zabezpieczenie przed tą chorobą. To zaskakujące i mocno niepokojące dane.

Czy szczepionki przeciwko grypie mogą prowadzić do zachorowania na grypę?

Inaktywowana szczepionka przeciw grypie (a tylko takie są dostępne w Polsce) zawiera martwe, rozbite na fragmenty wirusy grypy, które nie mogą wywołać infekcji. Aby nasz układ immunologiczny wytworzył przeciwciała przeciw tej chorobie, potrzeba około dwóch tygodni. Jeśli w tym czasie złapiemy infekcję, to zachorujemy, choć objawy będę pewnie łagodniejsze niż normalnie. Dlatego tak ważne jest, aby się szczepić przeciwko tej chorobie jeszcze przed okresem największej zachorowalności.

Kolejna sprawa to reakcje poszczepienne. W miejscu wkłucia mogą pojawić się objawy miejscowe w postaci zaczerwienienia, obrzęki i bolesności, a także objawy przypominające grypę, takie jak: gorączka, ból głowy i bóle mięśni. Wszystkie te dolegliwości utrzymują się  maksymalnie przez 1-3 dni.

- Od ponad 20 lat mówimy, wraz z moimi kolegami, że nie można zachorować na grypę po szczepionce przeciw grypie - powiedział dr William Schaffner, specjalista chorób zakaźnych i profesor Vanderbilt University School of Medicine. I dodał: - Nie wiem, jak to powiedzieć dobitniej. To mit.

Jego zdaniem, reakcje poszczepienne też nie powinny nikogo dziwić. - Bardzo mały procent ludzi (1-2%) może dostać gorączki 24 godziny po szczepieniu, ale to nie jest grypa! To organizm odpowiada na szczepionkę i zaczyna się chronić - powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami dr Schaffner.

Dowiedz się: NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny: kogo dotyczy? Jak go rozpoznać?

Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

Szczepienia przeciw grypie to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.
WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej wszystkim, zwłaszcza:

 • kobietom w ciąży,
 • dzieciom w wieku 6-59 miesięcy,
 • osobom starszym,
 • osobom przewlekle chorym,
 • pracownikom służby zdrowia.

Lekarze apelują do rodziców małych dzieci: "Nie ma powodu, by denerwować się tym, że twoje dzieci zostaną zaszczepione przeciwko grypie. Powinniście się denerwować, gdy nie zaszczepicie dzieci, bo w ten sposób narażacie życie dziecka na niebezpieczeństwo."

Polecamy: Mógł stracić życie z powodu grypy. Teraz zachęca do szczepień

Zachorowania na grypę - dane z października 2018 r.

Jak wynika za najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce w okresie od 8 do 15 października 2018 r. zarejestrowano ogółem 106 831 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnio na 100 tys. mieszkańców zachorowały 34 osoby. Na razie zgonów z powodu grypy nie odnotowano.

Powikłania po grypie

Najczęstsze powikłania grypy, to m.in.:

 • zapalenie płuc i oskrzeli;
 • zapalenie ucha środkowego;
 • zapalenie zatok przynosowych;
 • zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia (niebezpieczne u osób w podeszłym wieku);
 • zapalenie mięśni (najczęściej występuje u dzieci);
 • zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych;
 • zapalenie nerwów obwodowych;
 • zapalenie rdzenia kręgowego;
 • zespół wstrząsu toksycznego;
 • zespół Rey'a (choroba wieku dziecięcego, objawiająca się m.in. obrzękiem mózgu i stłuszczeniem wątroby).

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: buzzfeednews.com/ szczepienia.pzh.gov.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk