Nowa, uniwersalna szczepionka przeciwko grypie

Monika Piorun
03.10.2016 11:54
Nowa, uniwersalna szczepionka przeciwko grypie
fot. Nowa, uniwersalna szczepionka przeciwko grypie

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył ulepszoną wersję szczepionek przeciwko grypie, które są dużo skuteczniejsze niż preparaty dostępne dla pacjentów do tej pory.

Temat szczepień budzi w naszym kraju wiele kontrowersji - zarówno wśród polityków, specjalistów, jak i zwykłych ludzi, którym coraz trudniej osądzić, czy jest sens je stosować. Atmosfera między ich zwolennikami a przeciwnikami jest równie napięta, jak wśród konkurujących ze sobą opcji politycznych. Niestety budzi to tylko chaos, w którym trudno się odnaleźć pacjentom i mieć pewność, komu warto ufać.

Statystyki wskazują, że z roku na rok spada liczba osób zainteresowanych szczepieniem przeciwko grypie. Niestety liczba chorych radykalnie rośnie. W ubiegłym sezonie 2015/2016 zanotowano rekordowy wskaźnik zachorowań przekraczający ponad 3 miliony osób. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego od września 2015 do połowy lutego 2016 zmarły aż 22 osoby, u których stwierdzono zarażenie wirusem grypy.

Wielu ludzi statystyki te jednak zupełnie nie przekonują. Niektórzy skarżą się, że szczepionki nie tylko nie pomogły się im ochronić przeciwko grypie, ale też choroba miała po nich dużo bardziej radykalny przebieg niż wcześniej.

Nowa generacja szczepionek, która powstała dzięki współpracy międzynarodowego zespołu naukowców z Uniwersytetu Lancaster, brytyjskiego Uniwersytetu Aston oraz hiszpańskiego Uniwersytetu Complutense, ma zdecydowanie lepiej sobie radzić z ochroną przeciwko tej chorobie.

Według informacji zamieszczonych na łamach czasopisma "Bioinformatics" nawet pojedyncza dawka szczepionki mogłaby zapewnić 88% skuteczność w przypadku ataku powszechnie znanych na całym świecie szczepów wirusa grypy. W przypadku zetknięcia ze specyficzną odmianą wirusa występującą na terenie Stanów Zjednoczonych "uniwersalna szczepionka" mogłaby chronić nawet w 95%.

Lepsza ochrona przed grypą?

allergy-18656_1920
fot. Pixaby.com, CC0 Public Domain

Na czym polega wyjątkowość nowego preparatu? Nowa, ulepszona wersja szczepionki przeciwko grypie składa się z etiopów, czyli krótkich fragmentów wirusa grypy możliwych do zidentyfikowania przez system immunologiczny.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu grypy lub często lekceważonych, choć niezwykle groźnych powikłań po tej chorobie każdego roku ginie około pół miliona ludzi.

Dr Derek Gatherer - jeden ze współautorów badania - wyjaśnia, że choć wykorzystywana przez badaczy metoda jest bezpieczna i przeważnie dosyć skuteczna, to jednak czasem nie wystarcza do ochrony przed ewentualną pandemią grypy lub takiego ataku, jak w przypadku wirusa H3N2, który zaatakował w sezonie zimowych 2014-2015.

Zazwyczaj co roku tworzymy szczepionkę z wykorzystaniem ostatniego

szczepu wirusa grypy w nadziei, że pomoże ona ochronić ludzi przed szczepem,

który pojawi się w kolejnym roku.

Przed jakimi odmianami wirusów chronią obecnie dostępne szczepionki?

W sezonie 206/2017 szczepionki zawierają szczepy takich wirusów jak:

  • A/Hongkong/4801/2014 (H3N2)
  • B/Brisbane/60/2008 
  • A/California/7/2009, wykazującego podobieństwo do wirusa H1N1
  • B/Phuket/3073/2013 (dodatkowo)

Lekarze szczególnie zalecają szczepienia przeciwko grypie:

  • dzieciom (od 6 miesiąca życia)
  • osobom powyżej 55. roku życia
  • personelowi medycznemu, pracownikom służby zdrowia, domów spokojnej starości itp.

Naukowcy, którzy opracowali nową, uniwersalną szczepionkę przeciwko grypie, prowadzą w tej chwili negocjacje z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych mających możliwość wprowadzenia na rynek najnowszej wersji preparatu dla masowego odbiorcy.

źródło: Science Daily
Zagłosuj

Czy szczepisz się przeciwko grypie?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π