Zamknij

Niedzielski: szósta fala COVID-19 wyhamowuje. Czwarta dawka dla kolejnej grupy osób

12.08.2022 12:49
Minister Niedzielski podczas konferencji
fot. PAP/Paweł Supernak

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce i plany dotyczące rozszerzenia programu szczepień przeciwko COVID-19. Chodzi o czwartą dawkę szczepionki dla kolejnej grupy osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podsumował aktualną sytuację epidemiczną w Polsce. – Przez ostatnie dwa miesiące mieliśmy dynamiczny wzrost zakażeń koronawirusem, w ciągu ostatnich dni ten proces wyhamował – powiedział szef resortu zdrowia. – To samo zjawisko widzimy również na podstawie innych parametrów, w tym zleceń na testy. W stosunku do poprzedniego tygodnia obserwujemy wyhamowanie liczby zleceń, następuje stabilizacja. Szósta fala hamuje – zapewnił minister.

Spadki zakażeń koronawirusem niemal w całym kraju

Jak poinformował minister Niedzielski niemal w całym kraju spada liczba zakażeń. Największe spadki są m.in. w województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim i mazowiecki. W pozostałych wciąż obserwowane są wzrosty. – Maleje również procent testów pozytywnych, teraz jest to 37 proc. To tendencja hamująca – poinformował Niedzielski.

Niestety, liczba pacjentów w szpitalach nadal rośnie – w tej chwili hospitalizowanych jest 2742 osób, a tygodniowy przyrost pacjentów to ok. 500 chorych. Od początku sierpnia nie rośnie natomiast liczba pacjentów pod respiratorami.

Jakie mutacje koronawirusa dominują w Polsce?

Minister Niedzielski poinformował, że zachorowania na COVID-19 w Polsce prawie w 100 proc. powoduje wariant Omikron. W ramach tego wariantu za 2/3 zakażeń odpowiada podwariant Omikrona BA.5.

– W niemal wszystkich krajach w Europie obserwujemy spadek zakażeń, wzrosty są nadal tylko w Hiszpanii i Austrii – powiedział szef resortu zdrowia. – Natomiast spadki hospitalizacji są w całej Europie. Widać, że ta fala wyhamowuje – dodał.

Wyjaśnił też, że dzienne apogeum zakażeń w Polsce, jakiego spodziewa się ministerstwo jeszcze w tej letniej szóstej fali COVID-19, to będzie 4-4,5 tys. przypadków. – Fala ma łagodny przebieg – podsumowała Niedzielski.

Czwarta dawka dla kolejnej grupy osób. Od kiedy?

Zasługę, że fala jest łagodna, minister zdrowia przypisał szczepieniom. Zapowiedział, że szczepieniami czwartą dawką zostanie objęta kolejna grupa osób.

– COVID-19 cały czas jest z nami. I będzie nam towarzyszył jeszcze przez wiele wiele miesięcy. Dlatego podjąłem decyzję, żeby dać możliwość zaszczepienia się czwartą dawką personelowi medycznemu, w tym lekarzom, pielęgniarkom i farmaceutom – ogłosił szef resortu zdrowia.

Czwarta dawka dla personelu medycznego będzie dostępna od 17 sierpnia. W nocy z 16 na 17 sierpnia w systemie zostanie wystawionych ok. 400 tys. skierowań na szczepienia dla:

  • personelu medycznego
  • pracowników podmiotów medycznych
  • studentów kierunków medycznych
  • farmaceutów.

Studenci kierunków medycznych będą mogli się zaszczepić na podstawie ważnej legitymacji studenckiej.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl