Zamknij

Ruszyły infolinia i strona Narodowego Programu Szczepień

16.12.2020
Aktualizacja: 16.12.2020 08:28
Infolinia i strona Narodowego Programu Szczepień
fot. Shutterstock

Kto jako pierwszy może zaszczepić się na koronawirusa, jak zaszczepić się na koronawirusa, gdzie można się zarejestrować - odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można na stronie Narodowego Programu Szczepień.

Zgodnie z zapowiedziami 15 grudnia 2020 roku ruszyła strona internetowa poświęcona szczepieniom przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Znaleźć można na niej informacje, kto, kiedy i gdzie może się zaszczepić oraz poznać procedurę szczepień krok po kroku.

W serwisie dowiemy się również, dlaczego warto się szczepić. Zapoznamy się z historią szczepionek od czasów pierwszych prób szczepień, które podjęto w średniowiecznej Azji. Wyróżnia się data 14 maja 1796 r., gdy ośmioletniemu Jamesowi Phippsowi podano szczepionkę przeciw ospie.

Na stronie poświęconej "Narodowemu Programowi Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2" dementowane są również nieprawdziwe informacje o szczepionce, chociażby takie, że może ona wpływać na ludzki genom, a koronawirus mutuje tak szybko, że nie da się wyprodukować skutecznego antidotum.

16 grudnia uruchomiono też specjalną infolinię poświęconą programowi. Ma ona funkcjonować w dwóch etapach. Na początku pracownicy infolinii udzielać będą ogólnych informacji o szczepieniach, a po 15 stycznia za jej pośrednictwem będzie się można umawiać na konkretne terminy. Pierwszeństwo będą miały uwzględnione w programie kolejne grupy zawodowe i społeczne: personel medyczny, pracownicy sanepidu i domów pomocy społecznej, a następnie nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki. Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

Informacje na temat szczepień przeciw COVID-19 dostępne są na stronie internetowej: www.gov.pl/web/szczepimysie oraz na infolinii pod numerem telefonu: 989.

Źródło: PAP