Zamknij

NOP po szczepionce na COVID-19. Dla kogo pieniądze z Funduszu Kompensacyjnego?

12.01.2021 18:36

Chociaż szczepienia na COVID-19 trwają w Polsce dopiero od grudnia 2020 roku, to już zanotowano pierwsze niepożądane odczyny poszczepienne. Rząd spodziewa się, że NOP-ów będzie więcej, bo więcej osób zaszczepi się w kolejnych miesiącach. Kto będzie mógł domagać się rekompensaty za NOP po szczepionce na COVID-19? Wyjasniamy.

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Od grudnia 2020 roku trwają w Polsce szczepienia na COVID-19. Po zaszczepieniu grupy zero, czyli pracowników ochrony zdrowia, szczepiona będzie grupa pierwsza (seniorzy, pracownicy i podopieczni DPS-ów, nauczyciele), a następnie pozostali obywatele.

Ponieważ szczepionka na COVID-19, jak każda inna, może wywołać u niektórych osób niepożądany odczyn poszczepienny, rząd ustanowił specjalny Fundusz Kompensacyjny dla poszkodowanych z NOP. 

Dla kogo pieniądze z Funduszu Kompensacyjnego?

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że do odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego będą kwalifikowane osoby, które będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub doznają szoku anafilaktycznego po przyjęciu szczepionki na COVID-19.

Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 27 grudnia do 12 stycznia zanotowano w Polsce 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki) na ponad 250 tys. zaszczepionych osób.

ZOBACZ: Wstrząs anafilaktyczny może być przyczyną śmierci. Czym jest anafilaksja?

Czym jest NOP?

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny to nieprawidłowa reakcja organizmu na podanie szczepionki. NOP może być łagodny, poważny lub ciężki. Oceną takich reakcji zajmuje się lekarz, który ma obowiązek zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Na występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych wpływ może mieć działanie szczepionki (indywidualna reakcja organizmu na podany preparat), błąd szczepienia (nieprzestrzeganie zaleceń technologicznych przy produkcji, złe przechowywanie i nieodpowiednie podawanie preparatów), a także współistnienie objawów i chorób (objawy chorób mogą pojawić się tym samym czasie/okresie, co podanie preparatu). 

ZOBACZ: NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny: kogo dotyczy? Jak go rozpoznać?

Źródło: PAP, gov.pl