Zamknij

Mobilny punkt szczepień na COVID-19. Kto może skorzystać? Na czym polega?

12.01.2021 16:12
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jesteś osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną, chcesz skorzystać ze szczepień na COVID-19, ale nie możesz stawić się w szpitalu/przychodni? Ten problem ma rozwiązać mobilny punkt szczepień. Na czym to polega? Kto może skorzystać z mobilnego punktu szczepień?

Mobilny punkt szczepień będzie funkcjonował w każdej gminie w Polsce. To rozwiązanie, które ma zapewnić dostęp do szczepień na COVID-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale z różnych powodów nie mogą dotrzeć samodzielnie do placówki medycznej.

Z mobilnych punktów szczepień na COVID-19 będą mogły korzystać osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie - osoby niepełnosprawne i niesamodzielne.

Na czym to polega? Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Lekarz z zespołu wyjazdowego może również dokonać kwalifikacji do szczepień. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem czasu, więc mobilny punkt szczepień odwiedzi go dwukrotnie. 

Pacjent przed podaniem szczepionki zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.

ZOBACZ: Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Ilu Polaków jest przed Tobą?

Jak zapisać się na szczepienie?

Są trzy sposoby, by zapisać się na szczepienie:

  • bezpośrednio w punktach szczepień, lub w placówkach POZ, na przykład w swojej przychodni,
  • za pośrednictwem bezpłatnej linii 989,
  • poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta.

Umawiając się na szczepienie, należy zaznaczyć, że jest się osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną i chce się skorzystać z mobilnego punktu szczepień. Każda gmina ma obowiązek zapewnić dostęp do szczepień wszystkim chętnym.

Źródło: gov.pl