Oceń
Jesteś osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną, chcesz skorzystać ze szczepień na COVID-19, ale nie możesz stawić się w szpitalu/przychodni? Ten problem ma rozwiązać mobilny punkt szczepień. Na czym to polega? Kto może skorzystać z mobilnego punktu szczepień?
Mobilny punkt szczepień będzie funkcjonował w każdej gminie w Polsce. To rozwiązanie, które ma zapewnić dostęp do szczepień na COVID-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale z różnych powodów nie mogą dotrzeć samodzielnie do placówki medycznej.
Z mobilnych punktów szczepień na COVID-19 będą mogły korzystać osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie - osoby niepełnosprawne i niesamodzielne.
Na czym to polega? Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Lekarz z zespołu wyjazdowego może również dokonać kwalifikacji do szczepień. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem czasu, więc mobilny punkt szczepień odwiedzi go dwukrotnie.
Pacjent przed podaniem szczepionki zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.
ZOBACZ: Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Ilu Polaków jest przed Tobą?
Jak zapisać się na szczepienie?
Są trzy sposoby, by zapisać się na szczepienie:
- bezpośrednio w punktach szczepień, lub w placówkach POZ, na przykład w swojej przychodni,
- za pośrednictwem bezpłatnej linii 989,
- poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta.
Umawiając się na szczepienie, należy zaznaczyć, że jest się osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną i chce się skorzystać z mobilnego punktu szczepień. Każda gmina ma obowiązek zapewnić dostęp do szczepień wszystkim chętnym.
Źródło: gov.pl
Oceń artykuł
