Zamknij

Czy w Polsce będą produkowane szczepionki przeciwko COVID-19? Komentarz ministra zdrowia

27.01.2021
Aktualizacja: 27.01.2021 09:20
Adam Niedzielski z Beatą Lubecką
fot. Radio ZET/ Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Beatą Lubecką

Czy polska firma farmaceutyczna może produkować szczepionkę przeciwko COVID-19? Na pewno prowadzone są w tej sprawie rozmowy. Sprawdź, na jakich zasadach mogłoby się to odbywać i co o tym sądzi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kilka dni temu pojawiała się informacja, którą podał Jarosław Król, prezes Polfa Tarchomin, że firma zainwestowała w nową linię produkcyjną, służącą do rozlewania do ampułek i prowadzi rozmowy z zagranicznym partnerem.

– Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby oraz możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć do produkcji szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić – wyjaśniał Jarosław Król i dodał, że gdyby doszło do porozumienia, z polskiej fabryki już jesienią mogłoby wyjeżdżać do kilkunastu tysięcy ampułek na dobę.

Czy to możliwe? Tak. Do takiej współpracy może dojść albo na mocy umowy dwóch firm, albo na mocy licencji przymusowej.

"Gdyby rodzima firma chciała produkować szczepionkę na koronawirusa, mogłaby skorzystać z licencji przymusowej" – taką informację opublikowała "Rzeczpospolita". Okazuje się, że Urząd Patentowy RP mógłby udzielić polskiej firmie licencji przymusowej na produkcję szczepionki opatentowanej przez zagranicznego producenta.

– Takie rozwiązanie jest przewidziane w prawie własności przemysłowej, ale na sytuacje zupełnie wyjątkowe, np. gdy korzystanie z opatentowanego wynalazku innej osoby konieczne jest do zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w szczególności ochrony zdrowia i życia ludzkiego – wyjaśniała Ewa Rutkowska, adwokat, partner w kancelarii KRK Kieszkowska, Rutkowska, Kolasiński. I dodała: – W takim przypadku starający się o licencję przymusową nie musi wykazać, że wcześniej podjął działania w dobrej wierze w celu uzyskania licencji. To licencja niewyłączna i odpłatna. Zarówno zakres, jak i czas jej trwania określa Urząd Patentowy RP, który ustala także wysokość opłaty licencyjnej, sposób i terminy jej zapłaty, odpowiednie do wartości rynkowej licencji.

Ekspertka podkreślił, że w tej sprawie nie ma żadnej ugruntowanej praktyki, bo taka możliwość nie była do tej pory wykorzystywana.

Do sprawy odniósł się też minister Adam Niedzielski w Gościu Radia ZET.

– To jest bardzo ciekawy temat. My musimy patrzeć na to, jaki mamy potencjał technologiczny, czy naprawdę jesteśmy w stanie to wytwarzać. Nasz przemysł farmaceutyczny, który jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu był jednym z przodujących w Europie, niestety jest w takim stanie, że trudno mówić, że będziemy silnym ośrodkiem produkującym szczepionki – powiedział minister zdrowia w rozmowie z Beatą Lubecką. Ale zaznaczył, że nie może się wypowiadać w sprawach dotyczących technologii, bo nie jest specjalistą w tej dziedzinie. Przyznał jednak, że są prowadzone w tej sprawie rozmowy, których treści na razie nie może ujawnić.

Źródło: Gość Radia ZET/ Rzeczpospolita/ PAP