Zamknij

Lekarz przez pomyłkę zaszczepił 9-letnią dziewczynkę przeciw COVID-19

09.06.2021 13:22
Xinhua/Xinhua News/East News
fot. Xinhua/Xinhua News/East News

Lekarz miał szczepić przeciw COVID-19 dorosłych i nastolatków, zaszczepił jednak dziewięcioletnią dziewczynkę, choć zabrania tego prawo. Prawdopodobnie ''założył, że dziecko jest pacjentem wysokiego ryzyka i faktycznie musi zostać zaszczepione''. Teraz lekarzowi grożą konsekwencje prawne.

W Szwabii w Niemczech lekarz z gminnego punktu szczepień podał dziewięcioletniej dziewczynce szczepionkę przeciwko COVID-19.

''Lekarz błędnie założył, że dziecko jest pacjentem wysokiego ryzyka''

W Niemczech szczepienia szczepionką firmy Pfizer/Biontech są dozwolone dla dzieci powyżej dwunastego roku życia, młodsze dzieci nie mogą otrzymać tej szczepionki.

Według policji nadal nie jest jasne, jak doszło do szczepienia dziecka. Pracownicy punktu szczepień mają być teraz przesłuchani w tej sprawie. Dziewczynka przebywała w ośrodku, bo towarzyszyła swojemu ojcu, który miał być zaszczepiony.

ZOBACZ: FDA zatwierdziła szczepionkę Pfizera dla dzieci od 12. roku życia 

Starostwo powiatowe w Augsburgu nie skomentowało sprawy. W imieniu usługodawcy wyjaśnienia złożył prawnik, który twierdzi, że lekarz błędnie założył, że dziecko jest pacjentem wysokiego ryzyka i faktycznie musi zostać zaszczepione. W tym przypadku doszło do indywidualnego zaniedbania ze strony szczepiącego. Punkt szczepień natychmiast rozstał się z pracownikiem.

Jak powiedział radiostacji Hitradio RT1 ojciec dziewczynki, szczepienie nastąpiło po tym, jak lekarz żartował z dzieckiem w pokoju zabiegowym. Lekarz natychmiast przeprosił. Po zdarzeniu dziewczynka została zabrana do szpitala na obserwację. Według ojca szczepienie do tej pory nie miało dla córki żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Lekarzowi grożą konsekwencje prawne.

Źródło: PAP