Zamknij

Eksperci: aby zatrzymać COVID-19 konieczne może być szczepienie zwierząt

26.01.2021 11:44
Koronawirus u zwierząt
fot. Shutterstock

W przyszłości, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, konieczne może być opracowanie szczepionki dla zwierząt domowych - donoszą naukowcy.

Koronawirus SARS-CoV-2 może zainfekować wiele gatunków zwierząt, w tym - koty, psy, norki i inne zwierzęta domowe - przypominają eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Anglii (UEA), ośrodka badawczego Earlham Institute w Norwich i Uniwersytetu w Minnesocie. Zdaniem badaczy dalsza ewolucja wirusa u zwierząt, a następnie przeniesienie się go na ludzi "stanowi znaczące długoterminowe ryzyko dla zdrowia publicznego".

Koronawirus u zwierząt

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u zwierząt zazwyczaj przebiega łagodnie, choć mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Niedawno pisaliśmy m.in. o czterech lwach w Barcelonie, które koronawirusem zaraziły się od swoich opiekunów. U zwierząt zaobserwowano kaszel. Wcześniej SARS-CoV-2 w podobny sposób zaraził się tygrys w zoo w Nowym Jorku. Finalnie infekcję potwierdzono u pięciu tygrysów oraz trzech lwów.

Pod koniec 2020 roku infekcje wywołane koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano u norek na całym świecie, m.in. na fermach w Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Danii oraz w Stanach Zjednoczonych. Eksperci ostrzegali, że fermy norek mogą stać się "fabrykami mutacji koronawirusa", co może zagrozić efektywności szczepień.

Koronawirus u psów i kotów

Koronawirus SARS-CoV-2 może również infekować zwierzęta domowe - psy i koty - choć na razie nie ma dowodów, żeby mógł się przenosić z pupili na ludzi. Niemniej naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych podkreślają, że na wszelki wypadek konieczne jest opracowanie szczepionki na koronawirusa dla zwierząt.

- Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt - podkreślił współautor badania prof. Cock van Oosterhout z UEA na łamach "Virulence".

Dodał, że Rosja "już zaczęła opracowywać szczepionkę dla zwierząt domowych", ale zaznaczył, że na razie jest "bardzo mało informacji na ten temat".