Zamknij

Dlaczego warto zaszczepić się na grypę w czasie pandemii koronawirusa?

05.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:11
Szczepienia przeciwko grypie a koronawirus
fot. Shutterstock

Co ma wspólnego koronawirus SARS-CoV-2 z grypą? Dlaczego w czasie pandemii lepiej się zaszczepić przeciwko grypie? Kto powinien to zrobić zaraz po wakacjach?

Szczepienia przeciwko grypie sezonowej odnawiane co roku są niezwykle ważne, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dlaczego?

  1. Szczepienia przeciwko grypie ułatwiają różnicowanie zachorowań na grypę i COVID-19. Choroby te mają podobne początkowe objawy: gorączkę, kaszel, a także zmęczenie, ból głowy i mięśni, luźne stolce (biegunki). W przypadku grypy rzadko pojawia się katar i ból gardła, natomiast w przypadku COVID-19 mogą pojawić się również: duszność, płytki oddech.
  2. Zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 w okresie jesienno-zimowym. Zdaniem naukowców, wirus grypy toruje drogę koronawirusowi, czyli łatwiej się tym patogenem zarazić. Obecność obu tych patogenów w organizmie może spotęgować objawy choroby, a jej przebieg może być znacznie cięższy.
  3. Szczepienia przeciwko grypie chronią przed groźnymi powikłaniami, m.in. zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem mięśnia sercowego oraz niewydolnością oddechową. Może dojść także do powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa bywają nieodwracalne.

Przeciwko grypie w ciągu najbliższych miesięcy powinni się zaszczepić wszyscy, zwłaszcza:

  • osoby starsze, cierpiące na choroby współistniejące,
  • kobiety w ciąży,
  • małe dzieci,
  • osoby cierpiące na choroby przewlekłe, zwłaszcza te o podłożu autoimmunologicznym.

Szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia. Większość z wymienionych osób jest podatna nie tylko na zachorowania na grypę, ale również na zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Szczepienia przeciwko grypie są szczególnie ważne dla seniorów, zwłaszcza ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą. Natomiast dzieci lżej przechodzą obie choroby, ale przenoszą wirusy na inne osoby, w tym osoby starsze.

Do szczepień przeciwko grypie zachęcają eksperci. Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz apeluje, by nie zaniedbywać szczepień, gdyż "szczepienia chronią nas i nasze rodziny". Z kolei przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak zachęca wszystkich do szczepienia przeciwko grypie, bo "to najlepsza metoda na poprawienie odporności i uniknięcie powikłań pogrypowych".

W podobnym tonie wypowiada się dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: – Nie mamy pewności czy będzie druga fala tej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2; trudno jednoznacznie to przewidzieć. Z pewnością jednak pojawi się wzrost zapadalności na choroby infekcyjne w okresie jesienno-zimowym, w tym głównie infekcji wirusowych dróg oddechowych, takich jak grypa i zakażenia paragrypowe.

Szczepionki przeciwko grypie sezonowej 2020/2021 powinny być dostępne od początku września. Warto skorzystać z nich jak najwcześniej. Prof. Herman Goossens, mikrobiolog Uniwersytety w Antwerpii uważa, że nowa fala epidemii w Europie może się pojawić się już we wrześniu lub październiku.

Źródło: PAP