Zamknij

Kiedy szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat? Znamy prawdopodobną datę

31.05.2021
Aktualizacja: 31.05.2021 17:05
Szczepienia młodzieży
fot. Shutterstock

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła 28 maja stosowanie szczepionki firmy Pfizer dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Kiedy rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w tej grupie wiekowej? Grzegorz Cessak podaje prawdopodobny termin.

- Myślę, że szczepienia dzieci od 12. roku życia możliwe jest jeszcze w czerwcu. Decyzję podejmie minister zdrowia – powiedział w niedzielę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Na antenie TVN24 prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych powiedział: "Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz" – powiedział Cessak.

''Szkoły byłyby najlepszym miejscem do zaszczepienia na COVID-19''

O szkołach, jako możliwych punktach szczepień mówiła też w Radiu ZET profesor Anna Piekarska z Rady Medycznej przy premierze, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Szkoły byłyby najlepszym miejscem do zaszczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat - powiedziała ekspertka.

Profesor Piekarska w rozmowie z reporterem Radia ZET, Mateuszem Szkudlarkiem przyznaje jednak, że jest niewiele czasu na zorganizowanie szczepień w szkołach: zostały tylko 4 tygodnie roku szkolnego. Dlatego proponuje, by akcje szczepień najmłodszych organizować również w miejscach ich wakacyjnego wypoczynku.

- Druga dawka nie musi być już podawana w tym samym miejscu, w którym pierwsza. Dlatego wydaje się to być dobrą propozycją. - uważa profesor Piekarska. Zwraca uwagę, że szczepienie dzieci jest kluczowe, by wygasić epidemię. - Dzieci mają swój ogromny udział. Chociaż same chorują lekko lub bezobjawowo, to zakażają swoich rodziców, dziadków czy nauczycieli. - dodaje.

Doradczyni premiera podkreśla, że szczepienie dzieci ma również duże znaczenie w kontekście tak zwanego PIMS, czyli zespołu pocovidowego u dzieci.

- Chociaż nie zdarza się często, to jednak są takie przypadki. Dzięki szczepieniom można je wyeliminować. - podkreśla w rozmowie z Radiem ZET prof. Anna Piekarska.

Źródło: PAP, Radio ZET