Zamknij

Kalendarz szczepień 2021. Zmiany w obowiązkowych szczepieniach

23.11.2020 15:14

Jest już nowy Program Szczepień Ochronnych na 2021 rok. W tzw. kalendarzu szczepień pojawiło się kilka istotnych zmian, w tym jedno obowiązkowe szczepienie dla małych dzieci. Dodano również szczepienia zalecane. Co nowego w Programie Szczepień? Sprawdź wszystkie zmiany.

VOISIN/PHANIE/EAST NEWS
fot. VOISIN/PHANIE/EAST NEWS

Odświeżony Program Szczepień Ochronnych na 2021 rok został opublikowany 27 października 2020 roku w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Ten nowy dokument wprowadza kilka zmian, a także określa zasady realizacji szczepień w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Nowe szczepienia obowiązkowe dla dzieci

W kalendarzu szczepień pojawiło się nowe, obowiązkowe, bezpłatne szczepienie dla dzieci. Chodzi o szczepienie przeciwko rotawirusom, które jest przeznaczone dla dzieci po ukończeniu 6. tygodnia życia do ukończenia 32. tygodnia życia. Szczepieniu będą poddawane dzieci urodzone po 31 grudnia 2020 roku. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. 

Zmiany w szczepieniach zalecanych

Wprowadzono także kilka zmian dotyczących szczepień zalecanych.

Szczepienie przeciwko ospie wietrznej będzie od 1 stycznia 2021 zalecane dodatkowo dla uczniów i studentów szkół i uczelni medycznych lub innych szkół i uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych oraz pracowników ochrony zdrowia.

Wśród osób, którym szczególnie zaleca szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu wymieniono dodatkowo osoby, które szczególnie często podejmują aktywność fizyczną na zewnątrz, w szczególności turystom.

Szczepienie przeciwko WZW typu A zalecono dodatkowo osobom z grup ryzyka, w których obserwuje się zwiększoną liczbę zachorowań (w zależności od sytuacji epidemiologicznej), pracownikom medycznym, w szczególności pracownikom oddziałów zakaźnych, gastroenterologicznych, pediatrycznych. 

Wśród osób, którym szczególnie zaleca się szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce wymieniono dodatkowo uczniów szkół medycznych lub innych uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych oraz pracowników ochrony zdrowia.

Co ciekawe, z grupy osób, którym zaleca się szczepienie przeciwko pneumokokom, usunięto dorosłych powyżej 50. roku życia. 

Szczepienia w czasie pandemii koronawirusa

Zgodnie z zasadami szczepienia ochronne, zarówno obowiązkowe, jak i zalecane, dzieci i młodzieży należy przeprowadzać z zachowaniem należytej staranności w zapobieganiu styczności z osobami chorymi.

Ewentualne trudności organizacyjne nie powinny być przyczyną odraczania szczepień podstawowych dzieci, a jeżeli to możliwe odstępy czasu pomiędzy kolejnymi dawkami można skrócić do minimalnych zalecanych przez producenta danego preparatu szczepionkowego.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się odroczenie terminów szczepień uzupełniających oraz przypominających. 

ZOBACZ: Prof. Jacek Wysocki: szczepienia przeciwko rotawirusom są ważne w czasie pandemii

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl