Zamknij

Szczepionka Johnson&Johnson skuteczna wobec wariantów z RPA i Brazylii

18.05.2021
Aktualizacja: 18.05.2021 14:00
Szczepionka Johnson&Johnson
fot. Shutterstock

Naukowcom udało się ustalić, że jednodawkowa szczepionka Janssen firmy Johnson&Johnson jest skuteczna przeciwko nowym wariantom koronawirusa: brazylijskiemu i południowoafrykańskiemu. Niestety, badanie nie obejmowało wariantu indyjskiego .

Szczepionka J&J jest skuteczna przeciwko wariantom koronawirusa SARS-CoV-2 z RPA i Brazylii – takie wnioski płyną z badania, którego wyniki opublikowano w „New England Journal of Medicine”. Udowodniono ogólną skuteczność szczepionki J&J na poziomie 85 proc. w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Z badania wynika też, że skuteczność szczepionki jest niezależna od rasy i pochodzenia etnicznego, wieku, miejsca zamieszkania i chorób współistniejących. Badanie nie obejmowało wariantu indyjskiego, który powoli zaczyna już rozprzestrzeniać się w Europie, a jedynie wariant brazylijski i południowoafrykański.

Ile osób przebadano w ramach badań III fazy?

W III fazie badania klinicznego o akronimie ENSEMBLE udział wzięło łącznie 43 783 uczestników w wieku 18 lat i starszych. W badanej grupie:

  • 44 proc. stanowiły osoby ze Stanów Zjednoczonych,
  • 41 proc. osoby z Ameryki Środkowej i Południowej (Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru)
  • 15 proc. osoby z Afryki Południowej.

Warianty obserwowane w badaniu obejmowały wariant B.1.351 (20H/501Y.V2), który zidentyfikowano w 95 procentach przypadków COVID-19 w Afryce Południowej, oraz wariant z linii P2, który zidentyfikowano w 69 procentach przypadków COVID-19 w Brazylii.

Jaka jest skuteczność szczepionki J&J?

Szczepionka okazała się bardzo skuteczna wobec obu badanych wariantów koronawirusa.

  • W Afryce Południowej skuteczność szczepionki oceniono na 64 proc. przeciwko umiarkowanemu do ciężkiego COVID-19 oraz blisko 82 proc. przeciwko ciężkiej i bardzo ciężkiej (krytycznej) chorobie w 28 dniu po szczepieniu.
  • U uczestników w Brazylii szczepionka wykazała się 68-proc. skutecznością przeciwko umiarkowanej do ciężkiej chorobie i ok. 88-proc. skutecznością przeciwko ciężkiej i bardzo ciężkiej chorobie.

Ogólnie udowodniono, że szczepionka ma 85 proc. skuteczności w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Początek skuteczności był widoczny siedem dni po szczepieniu w przypadku choroby ciężkiej i 14 dni po szczepieniu w przypadku choroby umiarkowanej do ciężkiej.

Natomiast po 28 dniach od szczepienia szczepionka zapobiegała hospitalizacji (ale też przyjęciu na oddział intensywnej terapii, konieczności wentylacji mechanicznej, czy pozaustrojowego natleniania krwi ECMO) i zgonom u wszystkich uczestników badania. Co ważne, skuteczność szczepionki nadal rosła po około ośmiu tygodniach od szczepienia.
Uczestnicy III fazy badania są nadal poddani obserwacji przez okres do dwóch lat w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności preparatu.
Jak poinformował Tomasz Skrzypczak, dyrektor zarządzający Janssen Polska (producenta szczepionki) w informacji prasowej przesłanej PAP, szczepionka zapewnia ochronę przed najpoważniejszymi skutkami choroby również w grupie osób w wieku powyżej 60 lat. Aż 34 proc. uczestników badania ENSEMBLE należało do tej grupy wiekowej.

Źródło: PAP