Zamknij

Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci. Grozi nam przez to epidemia?

Monika Piorun
23.10.2017 18:00
Coraz więcej Polaków nie szczepi dzieci. Grozi nam przez to epidemia?
fot. East News

Tylko w pierwszej połowie 2017 roku aż o 10 procent rodziców więcej niż zaledwie rok wcześniej nie zaszczepiło swoich dzieci. Pokłosiem tego jest zwiększona ilość na choroby zakaźne m.in. żółtaczkę, grypę czy odrę. Eksperci ostrzegają, że w ciągu 6 lat może nam grozić poważna epidemia.

Mimo że coraz więcej mówi się o zgubnych skutkach braku szczepień i zagrożeń, które wynikają z tego faktu dla całej populacji, liczba niezaszczepionych maluchów stale rośnie. Według danych Państwowego Zakładu Higieny w 2017 roku padł niechlubny rekord, jeśli chodzi o statystyki dotyczące rodziców niezgadzających się na szczepienia ochronne swojego potomstwa. Tylko w pierwszej połowie 2017 roku takich przypadków było ponad 25 tys. 

Epidemiolodzy alarmują, że jeśli udział osób zaszczepionych spadnie z poziomu 95 procent (jak jest obecnie) do około 80-85 procent, patogeny będą mogły się swobodnie rozprzestrzeniać. Choć jeszcze nie doszło do takiego spadku liczby zaszczepionych, który zagrażałby całej populacji, to jednak sytuacja jest już niepokojąca. Liczba niezaszczepionych stale rośnie.

Zobacz także

W ciągu zaledwie 6 lat czeka nas epidemia chorób zakaźnych?

okok
fot.
fot. East News

- Jeśli nic z tym nie zrobimy, za 6 lat nie będziemy chronieni przed epidemią - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Paweł Grzesiowski - pediatra i immunolog, ekspert ds. szczepień z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Wystarczy, że liczba niezaszczepionych osób wzrośnie do 100 tys., by doprowadzić do tego, że walka z chorobami zakaźnymi stała się niezwykle trudna do opanowania. 

Z kolei dr Paweł Stefanoff z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w rozmowie z  mamzdanie.radiozet.pl ostrzega przed wzrostem zachorowania na odrę:

Spodziewam się, że w ciągu roku – dwóch rozpoczną się epidemie odry.

Problem z tą chorobą zakaźną pojawił się już  w Niemczech, gdzie w przeciwieństwie do Polski nie ma obowiązku szczepienia przeciwko tej dolegliwości.

Najmniej "antyszczepionkowców" w Polsce Wschodniej

Według danych Państwowego Zakładu Higieny najwięcej niezaszczepionych osób w Polsce jest na Pomorzu (statystycznie 7,45 odmów szczepień na 1 tys. mieszkańców) - nieco mniej na Śląsku (prawie 6 os./tys. mieszkańców) oraz w Wielkopolsce, gdzie ok. 5 os. na tys. mieszkańców odmawia szczepień.

Większość osób, które nie chce szczepić swoich dzieci uważa, że preparaty te albo są nieskuteczne, albo szkodliwe. Według nich skutki uboczne szczepionek mogą być większym zagrożeniem dla zdrowia maluchów niż samo szczepienie. Mieszkańcy wschodniej Polski wydają się być najmniej sceptycznie nastawieni wobec szczepień - przy wschodniej granicy liczba osób unikających tego obowiązku jest najniższa. Jak podkreślają specjaliści, wynika to głównie z większego zaufania do zawodu lekarza niż w innych regionach kraju.

Na Śląsku statystyki dotyczące zachorowań na grypę od początku października zostały uznane za najgorsze od dekady, choć szczyt sezonu na tę chorobę zwykle przypada później (na przełomie marca i kwietnia). Rośnie też liczba zarażonych  wirusowym zapaleniem wątroby typu A - służby sanitarne ostrzegają, że mamy do czynienia z początkiem epidemii żółtaczki.

Zobacz także

W Polsce trwa bardzo ożywiona dyskusja na temat szczepień ochronnych. Toczą się prace w Sejmie prace nad obywatelskim projektem znoszącym obowiązek szczepień. Choć tzw. środowiska antyszczepionkowe mają coraz więcej zwolenników, to rząd i wszyscy liczący się eksperci podkreślają, że projekt jest szkodliwy, a obowiązkowe szczepienia ochronne są jedynym sposobem zabezpieczającym przed groźnymi chorobami.

Eksperci zgadzają się co do jednego, poza działaniami administracyjnymi potrzebna jest także edukacja, pokazywanie faktów dotyczących szczepień i rozmowa z rodzicami. 

Zagłosuj

Jaki jest Twój stosunek do obowiązkowych szczepień?

Liczba głosów:

Nie chcesz się zarazić grypą? Sprawdź, komu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko tej chorobie?

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π